Tag Archives: шарл леклер

(ФОТО) Перес најбрз во Сингапур, Ферстапен ја пропушти првата прилика

Ферстапен веќе можеше да ја освои титулата светски шампион во Формула 1 во Сингапур, но не ја имаше најдобрата трка, па ја пропушти првата можност. Серхио Перес, возачот на Ред Бул, беше најбрз на Формула 1 трката во Сингапур. Додуша, Мексиканецот е под истрага со оглед на тоа што прерано …

Повеќе »

(ФОТО) За Леклер пол во Сингапур

Шарл Леклер ја зазеде пол-позицијата пред Големата награда на Сингапур. Возачот на Ферари заврши пред возачот на Ред Бул, Серхио Перез и асот на Мерцедес, Луис Хамилтон. Макс Верстапен ги заврши квалификациите дури на осмото место. LECLERC TAKES POLE! It's back-to-back P1 starts in Singapore for @Charles_Leclerc, after the qualifying …

Повеќе »

(ФОТО) Брилијантен круг на Расел за првиот пол во кариерата!

Возачот на Мерцедес, Џорџ Расел, ја освои пол-позицијата пред трката за ГН на Унгарија. Карлос Саинц Јуниор од Ферари го имаше второто време, а неговиот тимски колега Шарл Леклерк ги заврши квалификациите на третото место. Расел со неверојатен круг практично успеа да му ја украде пол-позицијата на Саинц и да …

Повеќе »

(ФОТО) ФОРМУЛА 1 – Прослава на Верстапен, нова срцепарателна трка за Леклер!

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Верстапен, триумфираше на Големата награда на Франција, 12-та трка од овогодинешниот шампионат, која ја одбележа и повлекувањето на Шарл Леклер во моментите кога тој сигурно водеше. Возачот на Ред Бул ја постигна седмата победа сезонава и 27-та во кариерата на патеката „Пол Рикар“, бидејќи …

Повеќе »

(ФОТО) За Леклер пол позиција во Франција, второто и третото место за Ред Бул

Возачот на Ферари, Шарл Леклер ја зазеде пол-позицијата пред трката за Големата награда на Франција. Макс Верстапен ги заврши квалификациите втор, а Серхио Перез трет. Ова е седми пат оваа сезона возачот на Ферари да се најде на првата стартна позиција на трката. CHARLES LECLERC TAKES POLE!!! 💪 A brilliant …

Повеќе »

На дожд во Силверстон пол позиција за Саинс!

Одлични квалификации беа забележани на дождот за Големата награда на Британија во Силверстоун. Карлос Саинц, возачот на Ферари, стигна до првото место буквално во последните секунди од квалификациите, иако во ниту еден момент не беше блиску до Верстапен и Леклер, кои имаа најдобар ритам. Во последниот круг, Шпанецот ја запре …

Повеќе »

Маестралниот Леклер пред Перес до пол во Баку!

Возачот на Ферари, Шарл Леклер ја освои пол-позицијата пред осмата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, Големата награда на Азербејџан. Монегаскиецот на улиците на Баку ја запиша шестата пол-позиција оваа сезона, со фантастичен круг од 1:41.359 минути. Најблиску до Леклерк беше Серхио Перез во болидот на Ред Бул, со …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1 – На Леклер пол во неговиот роден град, Ферстапен четврти

Возачот на Ферари, Шарл Леклер ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Монако. Квалификациите ги заврши за 1:11.376, а одличниот прв дел од викендот за Ферари го заврши Карлос Саинц Јуниор кој имаше второ време (+0.225). Alonso goes P5! TOP 10 (with four minutes to go)LECSAIPERVERALONORHAMRUSVETOCO#MonacoGP #F1 pic.twitter.com/AHSXuZ0JFl …

Повеќе »

(ФОТО) Ова момче не се шегува: Пол позицијата во Барселона за Леклер!

Во саботата на програмата беа квалификациите за шестата сезонска трка во Формула 1 шампионатот, а во недела прв на патеката „Каталонија“ ќе стартува Шарл Леклер од Ферари во трката за Големата награда на Шпанија. Тоа ќе биде неговиот прв пол на оваа патека. Во фантастичната атмосфера во Барселона пред „морето“ …

Повеќе »