Tag Archives: честички

(ВИДЕО+ФОТО) Научници: Бурата која го погоди Пекинг не била песочна туку нешто полошо!

НЕВРЕМЕТО што, пред неколку дена, го покри Пекинг со кафено-портокалова боја не било песочно, односно онаа што пренесува честички од песок, туку бура од прашина. Ова може да звучи како незначителна разлика што им е важна само на геолозите, но големината на честичките игра голема улога во здравјето на жителите. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Не е Марс туку Алпите: Зошто терените за скијање станале црвени?

Прашината од Сахара стигнала до ски-центарот на Алпите и го обоила снегот во портокалова боја. Песочна бура од африканската пустина во моментов се пробива низ континентот. Скијачките патеки во селото Ла Фоули во швајцарскиот скијачки центар Вал Ферет биле преполни со песок од Сахара, кој го обои небото во морбидна …

Повеќе »