Tag Archives: чаеви

Овие пет видови чаеви МОРАТЕ да ги имате дома – еве и зошто!

Чаевите од овие растенија се исто така многу добри за здравјето. Познато е дека чаевите се многу здрави, но чаевите од овие растенија се вистинска ризница на благодети за нашиот организам. Некои од нив се за зајакнување на имунитетот на организмот, некои ги ублажуваат болките во стомакот, а други ги …

Повеќе »

Со овие билки ќе се ослободете од болните менструации!

Кога ќе дојдат „оние денови“, често дури и најсилните аналгетици не помагаат! Но, затоа постојат билки кои можат да ве ослободат од болните менструални болки со своите лековити својства. Болките за време на менструацијата или менструалните грчеви не се невообичаени и повеќето жени ги доживуваат, иако може да бидат со …

Повеќе »

Осум најдобри чаеви за детоксикација кои помагаат во чистење на организмот од токсини

ДЕТОКСИФИКАЦИЈАТА на организмот може да се спроведе на различни начини. Тоа е природен процес на неутрализирање или елиминирање на токсините од човечкото тело, а многумина веруваат дека чаевите можат да бидат одлични сојузници во детоксикацијата. Ако планирате да побарате помош во природата, започнете со правење шолја од еден од овие …

Повеќе »

КОРИСНО – Најдобра комбинација на билки за секоја крвна група

Добра комбинација е копривата со нане што е многу добра за оваа група Чајот е исклучително здрав пијалок, но дали знаевте дека влијанието на таа течност врз вас зависи и од крвната група? Значи, следете ги најдобрите комбинации на билки за секоја крвна група. Ослободете го стресот Крвна група А …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) 5. напитоци кои се пијат пред спиење: Додека спиете, црниот дроб се чисти, килограмите се топат, телото се подмладува!

Овие производи совршено го чистат црниот дроб и ги топат масните наслаги. За да го исчистите вашето тело од нездрава храна, пијте по еден од овие пијалоци секоја вечер пред спиење: 1. Чај од камилица Чајот од камилица го чисти црниот дроб додека спиете, го смирува нервниот систем, го подобрува …

Повеќе »

ГЕРМАНСКИ НАУЧНИЦИ ОТКРИВААТ: Овој напиток помага во борбата против корона!

ГРУПА научници од Универзитетската болница во Есен откриле дека чаевите од одредени растенија имаат силно влијание и можат да ја потиснат активноста на вирусот корона, пренесуваат светските медиуми. Вирусолозите ги инкубирале клетките на коронавирусот со билни чаеви направени од жалфија, перила и коријандер. Додека ги подготвувале чаевите, се погрижиле течноста …

Повеќе »

Овие билки се најефикасни во лекувањето на дијабетес: За еден месец го регулираат нивото на шеќер во крвта!

Народната медицина има решение за дијабетес Различни растителни производи добро делуваат во превенција и третман на дијабетес. Дијабетесот е хронично заболување кое се јавува како резултат на недостаток на инсулин во организмот. Како последица на оваа болест, постои нарушување на метаболизмот на гликоза, протеини и масти. Најчестите симптоми на дијабетес …

Повеќе »

Не правете грешка со чаевите: Корисни се повеќе отколку што верувате!

Дали спаѓате во онаа група која чаевите ги пие само кога се болни? Тоа е голема грешка бидејќи чаевите можат да помогнат при многу пречки. Ова се 10. најдобри чаеви за зачувување на вашето здравје: Камилица – делува смирувачки и често се користи против несоница, ги ублажува болките во желудникот …

Повеќе »