Tag Archives: цинк

ОВИЕ ПЕТ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ се НЕОПХОДНИ во есенските денови: Заштитуваат од вируси и го чуваат здравјето

Експертите открија кои витамини и минерали особено му се потребни на нашето тело во есен и зима и како да го спречиме нивниот недостаток. Со доаѓањето на есента, поподложни сме на вируси и настинки, а се намалува способноста на организмот да ги одбрани вирусите и бактериите, без разлика што во …

Повеќе »

(ФОТО) Цинкот е најголем непријател на ракот: Научниците откриле дека овој минерал е клуч за спречување на ракот!

Конзумирањето на цинкот е нешто што мора да го имате на ум кога се приближува сезоната на грип и настинки, но неговата вредност се протега далеку вон спречувањето на овој релативно нештетлив проблем на нешто многу посериозно – борбата против рак. Истражувачите од Универзитетот Тексас во Арлингтон откриле дека цинкот …

Повеќе »

Зошто ЦИНКОТ е толку важен за имунитетот? Еве во која храна е најзастапен и колку од овој минерал ни е потребно

Цинкот е исклучително важен минерал кој му е потребен на нашето тело за извршување на бројни функцииЦинкот е заштитник на имунитетот, го штити телото од бактерии и вируси и е вклучен во речиси секој аспект на одбраната од инфекции. Неопходен е за повеќе од 300 ензимски задачи во телото и …

Повеќе »

Кое е поздраво, црното или белото грозје? Ова е главната разлика!

Ако неодамна сте биле на пазарот, можевте да ги забележите првите примероци на грозје Постојат различни видови на овошје и зеленчук, а поради нивната шаренило тие се одлични сојузници во зачувувањето на здравјето, но некои сорти во споредба со другите имаат помалку шеќер и калории и повеќе витамини. Меѓу овие …

Повеќе »

Зошто семките од тиква се ИДЕАЛНА ужина? Содржат толку многу корисни елементи што ќе ги јадете секој ден

Наместо нездрави грицки, земете семки од тиква Овие семки содржат калциум, магнезиум, калиум, цинк, витамини А, Б1, Б2, Б6, Ц, Д, Е, К. Бидејќи телото губи многу минерали со стареењето, семките од тиква се идеална летна ужина. Освен тоа, содржат и омега-3 и омега-6 масни киселини, кои се корисни на …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Напиток полн со ЦИНК за добро утро: МЛЕКОТО и овој сладок зачин се идеална комбинација!

Направете пијалок од младоста, за зајакнување на имунитетот и целокупното здравје! Какаото отсекогаш се сметало за напиток кој главно го конзумираат децата, но малку е познато дека какаото е еликсир на младоста и здравјето за сите генерации. Истражувањата покажуваат дека какаото не е само вкусен напиток кој ќе ве заслади …

Повеќе »

Поефикасен од витаминот Ц: Во првите денови од настинката, препорачливо е да се зема ОВОЈ МИНЕРАЛ!

Скратете го времето на болеста и ублажете ги симптомите на настинка на почетокот. Кога ќе почувствувате благо течење на носот, гребење во грлото и блага главоболка, ова се симптомите на сезонска настинка. За да реагирате навреме и да спречите настинка, пожелно е во првите денови да се однесувате одговорно. За …

Повеќе »

Нутриционистите советуваат: Ова се пет нутриенти за подобра функција на тироидната жлезда

Проблемите со тироидната жлезда стануваат почести и кај помладите луѓе. Проблемот со тироидната жлезда, од воспаление до ослабена работа, стана болест на модерните жени поради, како што се верува, се повеќе стресен начин на живот. Како прво, ова е генетски наследна болест или слабост на организмот, а потоа под влијание …

Повеќе »

Осум знаци дека на организмот му недостасува цинк

За да може нашето тело да функционира правилно, потребно е и доволно количество од минералот цинк. Откријте која храна содржи најмногу од него и кои се знаците дека му недостасуваат на телото. Минералот цинк е еден од петте најважни минерали за човечкото тело, заедно со железото, калциумот, магнезиумот и калиумот. …

Повеќе »