Tag Archives: цар

(ФОТО) Црква чии градители биле ослепени за да не ја повторат УБАВИНАТА!

Црквата Свети Василиј ја покажала моќта на Русија, која таман излегла од војна, а според легендата, која живее до денес, ужасниот руски цар Иван Грозни наредил нејзините архитекти да бидат ослепени, за никогаш повеќе да не можат да направат ваква прекрасна градба… И покрај Кремљ и Црвениот плоштад и сè …

Повеќе »

(ВИДЕО) Русија објавила снимка од „Цар“, најголемата нуклеарна бомба било кога тестирана

Во октомври 1961. година, Советскиот Сојуз ја активирал најголемата нуклеарна бомба во светот, РДС-220, бомба наречена Цар. Тоа била бомба што експлодирала со моќност од 50. милиони тони на ТНТ. Во видеото преведено на англиски јазик на Јутјуб се вели дека тоа е најголемата експлозија направена од човекот досега, но …

Повеќе »