Tag Archives: хунза народ

Овие луѓе ја знаат тајната на долговечноста: Тие живеат 100. години, витално се и не знаат за болести

Во раните 70-ти години на минатиот век, National Geographic објавила обемна серија написи во кои ги истражиле тајните на долговечните луѓе ширум светот. Луѓето Хунза, кои живеат во долината Хунза во северен Пакистан, се едни од тие луѓе. Тие го фасцинираа светот. Овој народ живее во плодна долина на многу …

Повеќе »

(ФОТО) ТАЈНА – НЕ ЗНААТ ЗА РАК: Мени на НАЈЗДРАВИОТ народ на светот!

Нивното потекло е обвиткано со тајна. Тенот им е посветол од сите соседни народи, а нивниот јазик (бурушаски) е повеќе сличен на баскискиот отколку на кој било друг што ги опкружува. На крајниот север на Пакистан, во планинската долина Хунза, која се наоѓа во регионот Гилгит-Балтистан, луѓето живеат до 120, …

Повеќе »

(ВИДЕО) РАЃААТ И НА 60, ЖИВЕАТ И ДО 145. ГОДИНИ: Ова е најстарата нација на светот – Ја откриваме тајната на нивната долговечност!

Во изгубеното кралство високо на Хималаите, на една од екстремните точки на северна Индија, на границата со Кашмир, Кина и Авганистан живее нација со неверојатни тајни за долг и здрав живот – народот Хунза. Тие не се друштво на некоја митска легенда, туку вистински луѓе кои си го живеат животот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Живеат по 120. години а ракот не им може ништо: Тие се пример дека навистина постои идеален живот

Живеат во оаза на младоста, три месеци гладуваат, а скоро и да не јадат месо… Стариот народ Хунза е сместен на самата граница помеѓу Пакистан и Индија, а познат е по тоа што нивниот животен век трае 110.-120. години. Поради тоа нивната татковина се нарекува „Оаза на младоста“. Скоро никогаш …

Повеќе »