Tag Archives: хемикалии

МНОГУМИНА СЕ ПРАШУВААТ ЗА ОВА – КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДАЛИ ДОМАТОТ Е ПОЛН СО ХЕМИЈА? Ви требаат само НЕКОЛКУ СЕКУНДИ за да проверите дали е испрскано со хемикалии!

Многу се зборува за органска храна, прскано или непрскано овошје и зеленчук… А дали воопшто знаете да проверите дали доматот е полн со „хемија“ или не? Пролетта официјално започна и понудата на маркетите и намирниците вклучува овошје и зеленчук кои се чуваат цела зима. Јаболката за да издржат што подолго …

Повеќе »

Зошто е неопходно новите алишта да се исперат пред да се облечат

Сте купиле нов фустан и едвај чекате да се вратите дома, да го облечете и гордо да прошетате низ градот. Се’ е супер, но сепак треба да бидете трпеливи, бидејќи таа нетрпеливост може да ви донесе многу проблеми… Стигнавте од продавница, веднаш облекувате ново парче облека и сите ве преплавија …

Повеќе »

(Рецепт) Најздравото овошје затруено со пестициди и бактерии: Ова е единствен начин навистина добро да ги измиете јаболките!

Дури и органските јаболка понекогаш се прскаат со органски пестициди, кои исто така немаат што да бараат во човечкото тело. Без разлика дали сте собрале јаболка од дрво некаде на минување (особено по должината на улицата каде поминуваат автомобилите) или сте ги купиле во супермаркет, дури и да изгледаат убаво …

Повеќе »

(ФОТО) Пиел 6. енергетски пијалоци дневно: „Хемикалиите ми го изедоа јазикот!“

Австралијанец објавил фотографија од својот оштетен јазик бидејќи сакал, како што тврди, да предупреди на опасноста од конзумирањето на енергетски пијалоци. Пиел до шест такви појалоци дневно Откако секојдневно пиел најмалку шест енергетски пијалаци, учителиот Ден Ројалс покажал што таквата навика му направила на неговиот јазик, пишува “Metro”. Во Фејсбук …

Повеќе »