Tag Archives: физичка активност

3. НАВИКИ ЗА СПАС НА КРВНИТЕ САДОВИ: Со молскавична брзина го регулираат холестеролот!

Започнете да ги практикувате овие навики уште денес… Високото ниво на холестерол може да доведе до срцев или мозочен удар, па затоа е многу важно да одите на редовни контроли. Холестеролот во нормални граници е неопходен за правилно функционирање на организмот, но кога неговите вредности се далеку над таа граница …

Повеќе »

Подобро е да се вежба отколку да се намалат калориите, велат американските научници

СПОРЕД американските научници, надминувањето на здравствените проблеми поврзани со прекумерната тежина зависи повеќе од напорната работа со мускулите и вежбањето отколку од намалувањето на калориите.Иако прекумерната тежина придонесува за дијабетес и срцеви заболувања, строгата диета не е одговор за утроената дебелина и порастот на здравствените проблеми во светот од средината …

Повеќе »

(ВИДЕО+Рецепт) Чекор по чекор: Како во налетот на корона да го зајакнете имунитетот

Се чини дека пандемијата нема крај и затоа е многу важно нашиот имунитет да биде силен. Ги издвојуваме најважните ставки на тој пат што треба да се следат и во пандемијата и надвор од неа. Витамин Д Витаминот Д е многу важен за нашето здравје, но сега станува се поизразен …

Повеќе »

(ФОТО) Скриена комуна во која важи единствено правило – „но сикирики“

Серенбе е еко-комуна скриена меѓу неколку стотици хектари шума јужно од Атланта во САД. Заедницата е создадена пред петнаесет години според дизајнот на архитектот д-р Филип Таба и идеите на брачната двојка Најгрин, која живее во неа. Основната идеја на оваа комуна е живот без стрес, односно според принципите според …

Повеќе »

Факторот на ризик за потешкиот облик на ковид кој сите го забораваме

Физичката неактивност е поврзана со потешка форма на ковид 19 и зголемен ризик од смрт од инфекцијата, открива голема американска студија. Пациентите со ковид 19, кои биле постојано неактивни две години пред пандемијата, почесто биле хоспитализирани и почесто умирале од ковид 19, во споредба со физички активните пациенти. Ова го …

Повеќе »

Што се’ може да се случи со вашето тело ако одеднаш почнете помалку да одите?

АКО и вие спаѓате во групата што ги замени своите канцеларии со работа од дома, можеби сте забележале дека одите сè помалку и поминувате се повеќе и повеќе време покрај вашето биро. И, иако веројатно сте чуле многу за ефектите од седењето цел ден, еве уште неколку несакани ефекти што …

Повеќе »

Научниците дошле до неверојатно откритие поврзано со псоријазата

Здружени висок шеќер, дебелина и висок крвен притисок ги погодуваат и белите дробови? Истражувачите веруваат дека псоријазата е поврзана со отпорност на инсулин, што може да доведе до метаболички синдром, кој е поврзан со дебелина, висок крвен притисок и висок шеќер во крвта. Овие фактори, кога се здружени, исто така …

Повеќе »

5. ГЛАВНИ ВИНОВНИЦИ за таложење на сало на стомакот: Еве зошто никогаш НЕ ВИ УСПЕВА ДА ОСЛАБНЕТЕ!

Можеби ги правите овие грешки Премногу маснотии во стомакот се сметаат за многу опасни за здравјето на срцето, и покрај тоа, за многумина е најлош кошмар, бидејќи воопшто не изгледа привлечно. Ако сте пробале сè и маснотиите од стомакот никако да ги снема, можеби ги правите овие грешки. Еве ги …

Повеќе »

За добар имунитет и зима без настинки пожелно е да ги применуваме овие едноставни правила!

Секоја зима го носи ризикот од настинки кои понекогаш знаат да бидат и многу тешки…За да ги избегнеме важно е да го зајакнеме имунитетот… Има многу начини како да го подобрите имунитетот, но дали сите се ефикасни? Издвоивме пет начини кои ги препорачуваат и лекарите. Користете лук Лукот е познат …

Повеќе »