Tag Archives: фајзер

Починал Вилијам Шекспир – првиот маж во светот кој прими вакцина против коронавирус

„Тој беше голем љубител на фотографијата, обожуваше џез и дружења, а ја сакаше и природата. Бил ќе остане запаметен по многу работи, особено по добрата смисла за хумор“, се вели во соопштението на семејството. Вилијам Шекспир, првиот маж на светот што прими вакцина против коронавирус, почина во болница на 81-годишна …

Повеќе »

Какви се шансите да се заразите со корона после првата доза на вакцина?

Ризикот лице да се зарази со коронавирус е значително помал по приемот на единечна доза на АстраЗенека и Фајзер, покажала британско истражување. Вакцината дала добар одговор кај луѓето постари од 75. години и кај луѓето кои имаат хронични болести, како и кај други лица. Британската национална служба за статистика (ONS) …

Повеќе »

ГРД СУДИР НА ИНТЕРЕСИ: Норвешкиот научник кој ја откри врската помеѓу вакцината на АстраЗенека згрутчувањата на крвта пет години добивал пари од Фајзер!

Кампањата за вакцинација беше сериозно погодена од веста дека вакцината на АстраЗенека формира згрутчување на крвта. Првиот што го тврдеше ова беше норвешкиот научник Пал Андре Холм. Сега излезе дека Холме со години добивал пари за своето истражување од „Фајзер“, компанија чија значително поскапа вакцина, наводно, не предизвикува никакви проблеми. …

Повеќе »

Како „Фајзер“ влијае на имунитетот ако сте прележале или не Ковид 19

Луѓето кои имале ковид 19 имале силен имунолошки одговор по првата доза на вакцината Фајзер, но мала корист имале по втората доза, открила новата студија од Институтот за имунологија во Пен. Наодите, објавени во списанието Science Immunology, сугерираат дека на луѓето кои имале ковид може да им треба само една …

Повеќе »

ПОДАТОК ШТО ОХРАБРУВА: Вакцинираните со „Фајзер“ кои ја прележале болеста имаат шест пати поголема заштита од оние кои не примиле вакцина!

САМО една доза од вакцината Фајзер покренува имунолошки одговор сличен на оној генериран од организмот по инфекцијата и обезбедува заштита од различни соеви на вирусот за луѓето кои прележале ковид 19, покажуваат резултатите од студијата објавена денес во Велика Британија. Студијата вклучила 237 лица и заклучено е дека оние кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНА СНИМКА ОД ИЗРАЕЛ: Еве што се случува после масовната имунизација на граѓаните!

ИЗРАЕЛ на своите вакцинирани граѓани им дозволил да се вратат во спортските сали, ресторани и на концерти. Животот полека се враќа во нормала, а сцените на млади луѓе кои танцуваат во кафулињата повторно го докажуваат тоа. Олеснувањето на мерките во Израел следеше кога се намали бројот на нови случаи на …

Повеќе »

(ФОТО) Фајзер вакцината ефикасна веќе 11. дена по првата доза

Една доза од вакцината Фајзер постигнува скоро целосна ефикасност околу 11. дена по примањето, па може да се покаже дека втората доза не е потребна, покажала студија спроведена од научници од Универзитетот Барнет во Мелбурн. „Ова се новости што можат да донесат оптимизам. Ефикасноста на mRNA вакцината против ковид започнува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Путин лично открил колку е ефикасна вакцината СПУТНИК В: Еве што точно рекол рускиот претседател!

Руските научници соработуваат со Астра Зенека „Русија не ликува и им посакува успех на странските конкуренти кои развиваат вакцини против вирусот корона“, изјавил рускиот претседател Владимир Путин. „Кога реков дека моите колеги имаат проблеми со други вакцини, ние не славиме на било кој начин, туку напротив, сакаме успех. Дури и …

Повеќе »

МЗ: Република Македонија, од Фајзер ќе добие 800.000 вакцини против Ковид 19

Република Македонија, ќе добие 800.000 вакцини против Ковид 19, од производителот Фајзер. Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во директни преговори со овој производител, обезбеди вакцини за цела 2021 година. Договорот беше дефиниран утрово во телефонски разговор на министерот Филипче и висок претставник на компанијата прозиводител на вакцини против Ковид …

Повеќе »