Tag Archives: фарски острови

(ВИДЕО+ФОТО) Кружен тек под Атлантикот на кој светот му се восхитува

По три години изградба, отворен е голем подводен сообраќаен тунел, Еистрој, кој ги поврзува двата Фарски острови Стрим и Еистрој, лоцирани во Северен Атлантик помеѓу Шкотска, Норвешка и Исланд. Тунелот Еистрој има две ленти, широк е 10 и пол метри, а заедно со пристапните патишта е долг 11,24 километри. Од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОТВОРЕН ПРВИОТ ПОДВОДЕН КРУЖЕН ТЕК: Импозантна градба – 11. км долг тунел оди под Атланскиот океан!

Работата на првиот подводен кружен тек, под Северниот атлантски океан, е завршена, како дел од проектот на изработка на тунел долг 11 километри под дното што поврзува 2 од 18-те Фарски острови. Кружниот тек наскоро ќе биде пуштен во употреба и не само што ќе се користи за сообраќај, туку …

Повеќе »

(ФОТО) Мирно, тивко и скриено: Ова се најромантичните места во Европа!

Секој има свое мислење за тоа што е романтично, но местата преплавени со туристи чии селфи стапови се судираат во воздухот, секако никој не ги смета за место за уживање со саканата личност. Ако две лица не се само придружници додека патуваат, романтичното патување треба да биде на некои вовлечени …

Повеќе »