Tag Archives: уметничко дело

(ВИДЕО+ФОТО) Мистеријата продолжува: Уште еден „вонземски монолит“

Откако се појави еден мистериозен монолит, а потоа исчезна во американската држава Јута, а потоа друг се појави во Романија, мистеријата продолжува со новиот монолит што се појави во Калифорнија. „Гардијан“ објави дека нов мистериозен метален монолит се појавил во Калифорнија само една недела откако беше пронајден сличен сребрен столб …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СИМБОЛ НА РADDINGTON BASIN ВО ЛОНДОН: Необичен архитектонски потфат – Мост на одвиткување

Мостот преку Големиот канал во лондонскиот кварт Падингтон е навидум неинтересен. Сепак, еднаш неделно, „Мостот што се тркала“ буквално се пресвртува. Се состои од осум триаголни делови со триаголен облик кои со шарки се прицврстени за тлото. Во вертикалните столбови на оградата на мостот се скриени клипови. Овие клипови му …

Повеќе »

(ФОТО) ОСАМНАЛО НОВО ДЕЛО НА БЕНКСИ ЗА ВИТЛЕЕМ: Сцената на раѓањето на Исус покрај ѕид со дупка од граната и графити!

Само неколку дена пред Божик, во Витлеем се појавило ново дело на познатиот уличен уметник Бенкси,а станува збор за контроверзно претставување на јасли и сцената на раѓањето на Исус покрај ѕидот на раздвојување на Западниот Брег. Ѕидот на раздвојување беше подигнат во близина на местото каде се роди Исус на …

Повеќе »