Tag Archives: трошење калории

НЕ ВИ ТРЕБА НАПОРНО ВЕЖБАЊЕ – САМО ЧИСТЕЊЕ, ПЕРЕЊЕ,ПЕГЛАЊЕ: Еве колку калории трошат домашните работи!

Со ПЕРЕЊЕ И ПЕГЛАЊЕ  НА РАКА, можете да потрошите исто количество калории кои ги топите кога ќе направите 100. клекнувања. Бришење на прашина, миење садови, собирање прашина со правосмукалка, пеглање и други домашни работи можеби не се највозбудливите работи што сакате да ги направите, но верувале или не, една студија …

Повеќе »

И’ тоа е телесна активност: Знаете ли колку калории трошите додека водите љубов?

Дали некогаш ве интересирало колку калории сте потрошиле за време на сексуалниот однос? Благодарение на студијата од 2013. година, објавена во списанието PLoS ONE, и тој податок е достапен.Научниците од Универзитетот во Монтреал побарале 21. хетреросексуални парови на возраст од 18. до 35. години да водат љубов еднаш неделно во …

Повеќе »