Tag Archives: тојота

(ФОТО) Најмалечката Тојота вози на струја, а позната е и цената!

АКО мислевте дека IQ е најмалото што ќе видите од Тојота, сте се излажале… И додека профилот не открива минијатурни димензии, изометрискиот поглед јасно покажува минимализам во однос на димензиите. Наречен е C + pod и е создаден врз основа на концептот прикажан во 2019 година во салонот во Токио. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Еве зошто џиповите не се толку безбедни за возење

Тестот за избегнување на пречки е еден од најавторитетните што укажува на динамичките својства на автомобилот. А, Швеѓаните се многу ригорозни. Магазинот Teknikens Värld веќе „под заб“ земал голем број модели, а со тоа и производители, а во исто време е подеднакво ригорозен и кон домашното Volvo. На последниот тест, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како се случило ова?

Несекојдневна ситуација на паркинг… Уште едно видео што ни доаѓа од социјалната мрежа „Редит“ и ќе видиме дека на еден паркинг, Toyota RAV4 стои на врвот на пикап Форд кој е свртен на десната страна. Местото ан настанот е Саудиска Арабија и сè уште нема доволно информации за тоа како …

Повеќе »

(ФОТО) Папата има нов автомобил – еколошки

Папата Франсис во иднина ќе ги користи услугите на специјална Тојота. Silent Toyota е специјално адаптиран модел Mirai кој работи на водород, пристигнува како подарок од Јапонската католичка епископска конференција (CBCJ). Јапонскиот производител направил две специјални копии и ги донирал на организаторот на посетата на Папата на Јапонија, во ноември …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е дизајнерски рај: Сонувал ваков автомобил а сега може да го вози!

За дизајнерот Џон Сибал може да се каже дека ги остварува соништата. Последните месеци работел на автомобил кој многу порано го осмислил во својата бујна фантазија. Станува збор за Тојота, но не спортска, туку камионет. Такома е основата, но со оригиналот има навистина многу малку сличности. Доволно е да се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најпознатиот тјунер на BMW ја „средил“ Toyota

AC Schnitzer  на општо воодушевување средил една Toyota. Општо е познато дека BMW и Toyota, кога станува збор за атрактивното купе, имаат многу заедничко. Се разбира, зборуваме за Toyota Supra, клон на BMW Z4 и обратно, кои освен дизајнот, споделуваат детали во поставките. Supra, исто така, носи и тркачката репутација …

Повеќе »

(ВИДЕО) Двајца Руси „летале“ по замрзнатото езеро: Не завршило добро!

Можело да заврши многу полошо. На лизгава површина, како што е мраз, многу е лесно да се направат првите чекори во „дрифтување“. Но, за разлика од лизгалки со кои што можете да го контролирате вашето движење, со автомобилот тоа е невозможно. Дури и ако сте излезени на мразот во скапи …

Повеќе »

(ФОТО) ГОЛЕМ ЈУБИЛЕЈ на славниот јапонски теренец: „Тојота“ продала 10. милиони возила Land Cruiser

Тојота кон крајот на август означила импресивниот резултат на продажба на својот најстар модел во гамата. Легендарниот SUV, еден од најпознатите теренски автомобили во светот, се појавил на пазарот на 1л август 1951л година под  ознаката на Toyota – „Toyota Jeep BJ“. Овој модел првично се продаваше главно на јапонски …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВО РУСКИ АВТОМОБИЛ ГРОМ УДИРА ДВА ПАТИ: Исповед на жена која преживеала необична несреќа!

Русинка чудесно останала неповредена откако скоро истовремено во нејзиниот џип удриле две молњи. Спектакуларниот „огномет“ на патот беа снимен од камера на возиле кои се движело зад неа додека се приближувале до семафорот во Новобирск. Моторот на „Тојота“ запрел веднаш, а без оглед на силовитиот удар и искрите, возилото не …

Повеќе »