Tag Archives: температура

Од утре не очекуваат големи промени – врнежи и пад на температурата

УХМР најавува промени во временските состојби под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од утре попладне до вторник ќе преовладува променливо облачно време, наместа со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Денес во попладневните и вечерните часови ќе има развој на локална нестабилност проследена со намалена видливост, поради транспорт …

Повеќе »

Што ќе не „убие“ попрво – провев или клима

Климата директно влијае на базалниот метаболизам, односно на метаболичките промени во организмот, нагласуваат лекарите, па затоа е важно правилно да се користи. „Треба да се прилагодиме на огромната разлика во температурите надвор и во становите и канцелариите. Не смее да се случи да е 38 степени надвор и 22 степени …

Повеќе »

Тироидната жлезда можете да ја проверите и САМИ! Се’ што ви треба се ОГЛЕДАЛО И ЧАША ВОДА или ТОПЛОМЕР

Еве како дома лесно да проверите дали тироидната жлезда работи нормално или треба да одите на лекар. Нарушувањата на тироидната жлезда влијаат на работата на метаболизмот, негативно влијаат на работата на срцето и можат да имаат последици врз репродуктивното здравје. Некои од нарушувањата на оваа жлезда, во светот влијаат, на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Призори на скијање во бикини се можни само во Русија

„Лудите“ Руси и’ годинава го шокираат светот со сцени од големиот фестивал во Сочи каде скијаат во костими за капење. Фестивалот „Бугел-вогел“ (BoogelWoogel) традиционално собира стотици учесници во одморалиштето Роза Кутор во акција на снегот за која малкумина би се осмелиле. Сепак, за руските убавици не било проблем да се …

Повеќе »

РЕШЕНИЕ – Сите го правиме ова со ПЕШКИРИТЕ, и тоа е потполно ПОГРЕШНО затоа што тие ја губат својата мекост и стануваат груби

Беа толку меки кога ги купивте, но не траело долго. Постои соодветен начин за перење пешкири што ќе ја зачува мекоста. Луси Акорид, дизајнерка на пешкири, објаснува како тие треба да се одржуваат. „По некое време, тие ја губат мекоста што ја имаа кога само што ги купивте, а веројатно …

Повеќе »

Едногодишниот син на славниот спортист, итно пренесен во болница, претрпел сериозен напад

Едногодишниот син на поранешниот шампион во Формула 1 Jенсон Батон за „Ноќта на вештерките“ доживеал тежок напад и итно бил пренесен во болница. Како што открила мајката на момчето, моделот Бритни Вард, на Инстаграм, момчето доживеало ненадеен пораст на температурата придружено со фебрилни конвулзии. Фебрилни конвулзии се вид на напад …

Повеќе »

(ФОТО) Направена прва маска која ја убива короната

Научниците ја направиле првата маска дизајнирана да го уништи вирусот користејќи топлина. Маската се загрева со поминување на струја низ бакарна мрежа со дебелина од 0,1 милиметар, а исто така ќе има изолација што ќе обезбеди сигурна употреба, пишува World Economic Forum.. Научниците од универзитетот МИТ во Америка се надеваат …

Повеќе »

НОВИ ПРАВИЛА ЗА ЛЕТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА – По влегувањето тест на крв: Нови правила и за хотелите, плажите и туристичките обиколки!

Плажите полни со луѓе, туристички патувања и натрупаните базени нема да бидат видени во Грција некое време, според сите најави. Европа сè уште се обидува да создаде безбеден свет по пандемија, а безбеден свет, меѓу другото, ги исклучува зафатените средни места во авионите, полните плажи и автобуси, како и гужвите …

Повеќе »

(ФОТО) ИСПОВЕД НА СРБИН КОЈ ПРВ ЗАБОЛЕЛ ОД КОРОНА: „Тоа не е болест, тоа е торнадо!“

Шок: Мичо Деспотовиќ (64), кому му била потврдена корона по доаѓањето од прославата во Коњиц, вели дека после седум дена пекол и халуцинации, температурата одеднаш запрела, како некој да го исклучил копчето… „Поминав низ пеколот! Тоа не е болест, тоа е торнадо што минува низ вашето тело! Само се сеќавам …

Повеќе »