Tag Archives: танини

(ВИДЕО) Младите македонски надежи во спомен на Тоше:„За нас живееш во твоите песни,твоите пораки за нас децата и за сиот народ во светот“

Минаа 13. години откако Тоше Проески не напушти но неговите песни, дела останаа и кај генерациите кои биле или премногу малечки или уште не биле родени…Но, делото на Тоше, песните што ги пееше како што никој друг не можешр останаа во аманет за новите генерации млади македонски изведувачи, кај оние …

Повеќе »

(ФОТО) Талиа и Никола со врвни награди на „Калиопи Фан Арт“!

Заврши натпреварот „Калиопи Фан Арт“, а македонските претставници Талиа и Никола Василови се закитија со вредни награди… Со гордост го пренесуваме во целост писмото кое го добивме од нив, како информација но и благодарност за соработката. Писмото го пренесуваме во целост! „Талија и Никола како супер финалисти во Калиопи Фан …

Повеќе »

(ВИДЕО) Талиа и Никола продолжуваат со успеси на натпреварот „Калиопи Фан Арт“

Веќе пишувавме дека Калиопи во време на самоизолацијата и социјалната оддалеченост кога настапите се „укинати“ решила да организира, секако преку социјалните мрежи, натпревар кој го нарекла „Калиопи Фан Арт“… Во рамките на натпреварот се пријавуваат и учествуваат музичари од регионот, во повеќето категории кои Калиопи и нејзиниот тим ги осмислиле… …

Повеќе »

(ВИДЕО) НИМ ОВОЈ ВИКЕНД НЕМА ДА ИМ БИДЕ ЗДОДЕВНО:„Танини“ со изведба на „Налеј, налеј“ – за поубав викенд – карантин

Се чини дека најмалку тешко но и здодевно им е на оние кои се бават со музика. Едни од нив е дуото „Танини“ од Кавадарци, кои слободните денови, бидејќи не се на училиште ги искористија за создавање музика… Талиа Василова и Никола Василов од Кавадарци, попознати како дуо „Танини“ не …

Повеќе »