Tag Archives: танзанија

(ФОТО) ДРЕВНИ МИСТИЧНИ ПРИКАЗИ – МИСТЕРИЈА ВО ТАНЗАНИЈА: Луѓето со џиновски глави насликани во пештерите и понатаму ЕНИГМА за научниците!

Во 2018 година, археолозите пронашле неверојатно откритие во резерватот Свага Свага (Swaga Swaga) во Танзанија – 52 насликани засолништа во карпите. Времето ги уништило повеќето слики, а од оние што биле зачувани, една била апсолутна енигма. Локалитетот Амак’хи 4 во дамина е детално насликан со фигуративна уметност. Прикажани се и …

Повеќе »

(ФОТО) ОДМОР ВО АФРИКА – Деми Роуз во секси корсет ги открила атрибутите – само за оние со јако срце!

Повеќе од 15 милиони луѓе ја следат на Инстаграм, а повеќето од оние кои ја коментираа објавата напишале дека премалку се облекла… Манекенката Деми Роуз (25) веќе долго време, поради пандемијата на корона вирус, седела дома па се плашела дека и таа ќе се зарази, но сега очигледно тој страв …

Повеќе »

ТРЕТ ОВАА ГОДИНА – Рударот од Танзанија повторно пронашол скапоцен камен вреден милиони евра

Рударот од Танзанија, кој во јуни преку ноќ стана милионер, откако продаде два скапоцени камења во вредност од 3,4 милиони долари, сега го пронајде и продаде третиот, исто така вреден милиони. Рударот Санину Лаизер го пронашол третиот скапоцен камен од танзанит во северниот дел на Танзанија а тежок 6,3 кг. …

Повеќе »

ПРОНАШОЛ СКАПОЦЕНИ КАМЕЊА – Рудар во Танзанија станал милионер преку ноќ

Рудар од Танзанија стана милионер преку ноќ откако продал два танзанити, најголеми скапоцени камења најдени во оваа земја. Санину Лаизер заработил 3,4 милиони американски долари откако продаде два скапоцени камења со тежина од вкупно 15 кг на Министерството за рударство во Танзанија. „Следува голема забава“, рекол Лајзер, кој има големо …

Повеќе »