Tag Archives: тамара котевска

(ВИДЕО+ФОТО) НЕ ЈА ПРОПУШТАЈТЕ „ЕДЕН НА ЕДЕН“ ВО НЕДЕЛА: Шампионска емисија со Новак Ѓоковиќ и „Медена земја“

„Еден во еден“ во недела навистина не смее да се пропушти… Многу оскаровски приказни, но и приказни од нивните патувања низ светот, раскажаа Тамара Котевска и Фејми Даут, креаторите на „Медена земја“ во „Еден на Еден“, а ќе ги гледаме во недела во 18.30 на Канал 5. Интересно е што …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) АПСОЛУТНО КОРЕКТНО – Тамара Котевска: „Не стојам јас до Леонардо ДиКаприо – Тој стои до мене – Јас имам 2. номинации!“

Тамара Котевска, режисерката на „Медена земја“ на Фејсбук сподели фотографија од вчерашниот ручек на сите номинирани за Оскар… И, колку е задоволна и исполнета од номинациите на својот профил ставила дури две фотографии со колегите со кои била на ручек но и мал коментар:„Да појасниме… Не стоев јас до него. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите? Возбуда, радост и солзи…

Македонија вчера беше среќна, весела, возбудена бидејќи забележа огромен успех на Оскарите… Имено, филмот „Медена земја“ е во две конкуренции – најдобар документарен филм и долгометражен филм од друго говорно подрачје што се случува по првпат во историјата на доделувањето на Оскар… Тимот кој го направи македонскиот документарен филм „Медена …

Повеќе »

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ триумфираше на филмскиот фестивал „Санденс“!

Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфира во конкуренцијата за документарци од целиот свет на американскиот филмски фестивал „Санденс“ („Sundance“). На церемонијата што се одржа во Парк Сити, Јута, САД, „Honeyland“ ja доби големата награда на жирито (Grand …

Повеќе »