Tag Archives: таан

ЕДНА лажица ТААН содржи 10% од дневната вредност на многу хранливи МАСТИ, витамини и минерали: Вметнете го во вашата исхрана!

Таан е пржена мелена паста од семе од сусам со лесен вкус… Оваа состојка е особено широко користена во азиската и медитеранската кујна, иако за многумина таанот е познат како една од состојките на хумусот. Се чини дека оваа паста е поврзана со магијата на Истокот: покрај кулинарските придобивки, има …

Повеќе »

(Рецепт) САМО 2. СОСТОЈКИ – 1. лажичка од оваа смеса исфрлува се што е штетно од телото: Грчки народен лек за опоравување, спречува депресија и рак!

Старите Грци го користеле овој народен лек пред 600 години. Овој лек за лекување е спомнат во Илијадата на Хомер. Неверојатниот вкус е и заздравувачки. Оваа супер моќна мешавина се состои од само две состојки. Кога ќе изедете една лажица од оваа мешавина, ќе внесете цинк, железо, растителни влакна, магнезиум, …

Повеќе »

(Рецепт) Домашен хумус – Здраво и хранливо!

Во последно време хумусот, стар рецепт од блискиот исток, и во наши простори стана многу популарен… Позитивно во се е што леблебијата е многу здрава, а подготовката на хумусот е многу едноставна… Состојки: 300 г леблебија 3 лажици таан 1 лимон малку лук сол 4 лажици маслиново масло Подготовка: леблебијата …

Повеќе »

(Рецепт) Таан: Најмоќен лек на светот – лекува хипертензија, го намалува нивото на холестерол, помага во слабеењето!

Оваа паста се користи во Кина уште од античко време, го чува здравјето на телото, но исто така им дава одличен вкус на јадењата Таан или паста од сусам е намаз кој се користи за подготовка на многу јадења, но исто така го зачувува и здравјето на целиот организам. Првите …

Повеќе »

(ФОТО) Набавете сусам за да си го подобрите здравјето: Со вкусни јадења до подобрување на коските, нервниот систем и здравјето на срцето како и контрола на шеќерот

Семките од сусам се крцкави со вкусен оревест вкус. Тие често се додаваат на леб и печива или вклучени во кулинарски презентации за подобрување на визуелниот изглед. Семе од сусам е семето Sesamum indum, растение кое расте од 90. до 150. см височина. Откако на гранките ќе тпаднат цветовите, се …

Повеќе »

(ФОТО) Здрав чоко крем од само три состојки

Рецептот е од Џенана Хањалиќ – Зимиќ која го подготвува за своите деца. После овој рецепт повеќе нема да имате изговор да купувате готови чоко кремови… Состојки: 4 лажици какао прав 1/4 шолја (од 200 г) мед 1/4 шолја таан Подготовка: прво измешајте ги медот и таанот убаво да се …

Повеќе »