Tag Archives: супер храна

Зимска суперхрана: Со какви намирници треба да го наполните фрижидерот

Кога ќе пристигнат постудените месеци, губиме повеќе од неколку часа дневна светлина – исчезнува и сето свежо овошје и зеленчук. Но, имаме добри вести: ледената сезоната е полна и со зимска „суперхрана“. Овие зимски намирници имаат голема хранлива моќ и само чекаат да се користат во вашите омилени рецепти за …

Повеќе »

Која е врската помеѓу храната и функциите на мозокот: Овие намирници позитивно влијаат на размислувањето!

Храна која е исклучително добра за човечкиот организам, поради што е пожелно да ја користиме што повеќе во исхраната. Со години се зборува за т.н суперхрана. За нив редовно се зборува на интернет, а особено често ги споменуваат инфлуенсерите. Иако луѓето понекогаш претеруваат кога им припишуваат речиси магични моќи, повеќето …

Повеќе »

Ова е супер здрава храна која би требало да ја јадеме секој ден

Овошје, зеленчук, посни протеини, јаткасти плодови и семиња се повеќе од вкусна храна. За нормално функционирање на телото, му треба необработена, цела храна полна со хранливи материи и влакна. Затоа експертите наведоа неколку супер здрави намирници што треба да ги консумираме почесто и во поголеми количини. Ако не ги јадете, …

Повеќе »

СУПЕР ХРАНА: Намирници кои сами ги топат килограмите – без строга диета!

Храната со висок процент на вода ќе влијае да се чувствуваме сити долго време Ако се определиме за храна со висок процент на вода, тоа ќе влијае на нашето тело така што ќе се чувствуваме сити подолго и ќе внесуваме значително помалку калории во нашето тело. На тој начин, генерално, …

Повеќе »

Печурките се супер храна а ова се шест причини зошто треба да ги јадете

Покрај тоа што нудат разновидност на чинија, печурките се храна богата со хранливи состојки, која ќе ве држи сити долго време, ќе го зајакнува здравјето на цревата и ќе ве снабдува со витамин Д Диететичарката Џема О’Хенлон смета дека печурките треба да се нарекуваат суперхрана бидејќи тие нудат неколку хранливи …

Повеќе »

Три урми дневно прават чудо за нашето тело: Ова се причините зошто треба да ги јадеме!

Иако урмите не се сметаат за супер храна, тие се многу блиску до освојување на таа титула. Тие нудат толку многу здравствени придобивки што треба да бидат дел од секое мени, а уште подобар е фактот дека се слатки. Потребно е само една недела да го јадете ова вкусно овошје …

Повеќе »