Tag Archives: супер лига

Супер лигата останала без половина клубови: „Подготвуваме нов модел на натпреварување, одиме понатаму!“

Шесте преостанати клуба од фудбалската Супер лига во текот на ноќта соопштиле дека ќе продолжат со планираната организација на натпревари на богати екипи, без оглед на истапувањето на шест англиски клубови. „И покрај најавата за истапување на англиските клубови, кои беа принудени да го сторат тоа под притисокот извршен врз …

Повеќе »

Официјално – 12 великани формираат Супер лига!

Дванаесет големи европски клуба објавија дека создаваат ново натпреварување – Европската Супер лига (ЕСЛ). Клубовите основачи се: Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Реал Мадрид и Тотенхем. Нема клубови од Германија и Франција меѓу основачите. Буџет од 5 милијарди евра! Врз основа на …

Повеќе »

Каде оди фудбалот? На клубовите две милијарди фунти од Супер Лига на шампионите!

Фудбалот долго време, даваше отпор, но сега станува реалност дека се создава затворена лига на богати клубови. Од 2024. година нема да има Лига на шампиони како што сме навикнати, бидејќи Супер Лигата на шампионите се создава во договор меѓу најголемите клубови и УЕФА. УЕФА планира постепено да ги проширува …

Повеќе »