Tag Archives: суперхрана

Помодарство или суперхрана, но докажано дека го намалува ризикот од срцев удар за 21. процент

Една неодамнешна студија покажала дека конзумирањето авокадо го намалува ризикот од срцев удар и’ кај мажите и кај жените, особено кога се јаде наместо путер, сирење или преработено месо. Според Светската здравствена организација (СЗО), кардиоваскуларните болести се водечки убиец во светот, одземајќи речиси 18. милиони животи секоја година. Студијата објавена …

Повеќе »

Седум супернамирници кои можат да бидат опасни ако се консумираат во прекумерни количини

Терминот „суперхрана“ првпат беше употребен за промовирање на здравствените придобивки од јадењето банани во почетокот на дваесеттиот век. Денес, зборот суперхрана се користи за да се опише секоја храна што има многу здравствени придобивки, особено онаа што содржи многу хранливи материи и малку калории. Иако има многу придобивки од конзумирањето …

Повеќе »

СУПЕРХРАНА – Така ОБИЧНИ а така ЛЕКОВИТИ: 4. ПОТЦЕНЕТИ намирници кои ТРЕБА да се јадат

Ако некој во семејството има висок крвен притисок или рак, што почесто изберете храна што ќе ги спречи овие болести. Домати, грав и особено тиква многумина сметаат дека се обична храна што ја јадат без многу задоволство. Ако знаевте што лекуваат, немаше да мислите така! Ако некој во семејството има …

Повеќе »

(ФОТО) Супер храна која прави чуда за организмот: Овие 9. моќни намирници треба да се јадат секој ден!

Откријте кои намирници и пијалоци треба да ги вклучите во вашето мени секој ден На човечкото тело му требаат минерали, витамини и растителни влакна за да функционира добро. Постојат намирници кои, ако секојдневно ги консумираме, ќе внесеме сè што е потребно за добро здравје, а со тоа и болестите и …

Повеќе »