Tag Archives: сузбивање

Упатство на СЗО: Ако сакаме крај на пандемијата, еве кои чекори се неопходни!

Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување во пресрет на божиќните празници поради забрзаното ширење на омикрон варијантата на коронавирусот. „Подобро е да се откажат собирите отколку животот“, рекол лидерот на СЗО Тедрос Гебрејесус на прес-конференција, додавајќи дека „треба да се донесат тешки одлуки“. „Во некои случаи, тоа ќе значи откажување …

Повеќе »

Често имате херпес на устата? Еве што значи тоа за Вас…

Херпес на устата најчесто се добива во детството. Вирусот останува во нервните клетки, а во зависност од состојбата на вашето здравје и инфекциите повторно се појавува Појавата на херпес на усните значи дека имунитетот нагло ви паднал или тој е последица на некои други болести или состојби. Може да настане …

Повеќе »