Tag Archives: стево пендаровски

(ФОТО) Претседателот Пендаровски денеска донираше за настраданите во Турција и Сирија

Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговото семејство денеска на пункт на Црвениот крст на Македонија донираа производи за помош на населението во Турција и во Сирија погодено од катастрофалниот земјотрес. -Денеска дониравме храна, средства за хигиена и облека за настраданите лица од земјотресите во Турција и Сирија. Во овие …

Повеќе »

(ФОТО) Слики за историја и вечност: Уметници кои своите животи ги посветија на промовирање на народното творештво, како суштински елемент на македонскиот идентитет!

„Во предвечерјето на 11 Октомври – Денот на народното востание, со Медал за заслуги за Република Северна Македонија им оддаваме почит на дел од нашите врвни уметници кои создаваа и интерпретираа песни за животот на нашиот човек низ вековите и неговата борба за слобода и човечки предизвици. Уметниците кои денес …

Повеќе »

(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски одликуваше 13 истакнати дејци од областа на македонската народна музика

Претседателот Стево Пендаровски одликуваше 13 истакнати дејци од областа на македонската народна музика со Медал за заслуги. Во пресрет на чествувањето на Денот на народното востание – 11 Октомври, вечерва на свечена церемонија во Скопје претседателот Стево Пендаровски со Медал за заслуги, доделен за нивниот најголем придонес во негувањето, популаризацијата …

Повеќе »

Преседателот Пендаровски доби уникатни custom-made патики од Сатја Грабулоски

Македонскиот претседател Стево Пендаровски доби пар рачно нацртани уникатни патики од дизајнерот Сатја Грабулоски. Патиките од марката Најки се специјално изработени за претседателот Пендаровски, а на нив се нацртани Македониумот и претседателскиот грб. Специјалните патики се дел од изложбата „Зад Македониумот“ што се отвори вчера попладне во претседателската палата, а …

Повеќе »

(ФОТО) Претседателот Стево Пендаровски положи цвеќе пред Споменикот на паднатите борци од НОБ

По повод чествувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, претседателот Стево Пендаровски положи цвеќе пред Споменикот на паднатите борци од НОБ во Алејата на великаните на градските гробишта во Бутел. Претходно претседателот Пендаровски оддаде почит и се поклони на гробот на првиот претседател Киро Глигоров, на гробот на …

Повеќе »

(ФОТО) Претседателот Пендаровски со семејството на велигденска литургија во Охрид

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска со семејството по повод Воскресението Христово – Велигден присустуваше на света литургија во храмот „Свти Никола” во Охрид. -Ви посакувам мирни празнични денови со вашите најблиски, спокој и радост во срцата. За многу години Велигден, Христос воскресна, напиша Пендаровски на својот фејсбук-профил. На припадниците …

Повеќе »

БЕЗ КОМЕНТАР: Пендаровски и Ембла

Случајот со малечката Ембла уште еднаш, за жал, ни покажа, колку сме неинформиран, себични  и без емпатија… И, додека малечката се врати на училиште во тоа ја подржа и претседателот Стево Пендаровски… Има ли подобар пример од ова дека треба да поработиме на нашата едукација и емпатија?

Повеќе »

(ФОТО) ГОЛЕМАТА ГОДИШНА НАГРАДА НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА AРХИТЕКТИ НА МАКЕДОНИЈА ЗА 2021 ГОДИНА ДОДЕЛЕНА ЗА ОБЈЕКТОТ “ГРАДИНКА ВО ВОЛКОВО“

Големата годишна награда за архитектура на Асоцијацијата на Архитекти на Македонија (ААМ), беше доделена вчера (24.12.2021), во Музеј на Град Скопје. Наградата е под покровителство на Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, а дел од фондот го обезбедува и Македонската Авторска Агенција. За 2021 година добитник на годишната награда е …

Повеќе »

„НЕМА ЗБОРОВИ ДА СЕ ОПИШИ БОЛКАТА“: Вучиќ испратил телеграма со сочувство за тешката несреќа во Бугарија

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ денеска упатил телеграма со сочувство до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и до премиерот Зоран Заев, по повод тешката сообраќајна несреќа во која 46. луѓе ги загубија животите. Во телеграмата со сочувство се вели: – Со неверување и тага ја примив страшната …

Повеќе »