Tag Archives: староседелци

Пет дена го носел својот татко на грб низ шумата за да прими вакцината

Фотографијата на староседелец во амазонската прашума, кој го носи својот татко на грб за да ја прими вакцината против Ковид-19, освен што е вирална, стана симбол и на комплицираните организациски проблеми со дистрибуцијата на вакцината во оддалечените делови на светот. Фотографијата е направена од лекар – на неа 24. годишниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ трогнат со подарокот и разговорот со Абориџинка!

Новак Ѓоковиќ го завршува двонеделниот задолжителен карантин во Аделаида и скоро секој ден луѓето доаѓаат да го поздрават. Немало многу кои биле пооригинални од една Абориџинка. Најдобриот тенисер на светот бил на балконот на неговата хотелска соба, давал интервјуа, играл оро, водел радио емисии и учествувал во разни предизвици на …

Повеќе »