Tag Archives: стапала

СИМПТОМ КОЈ НИКОГАШ НЕ БИ ГО ПОВРЗАЛЕ СО ЗАМАСТЕН ЦРН ДРОБ: Се влошува доцна навечер и навечер, не смеете да го игнорирате

Чешањето во рацете и нозете укажува на сериозна болест! Дознајте кога симптомите на замастен црн дроб се најзабележливи. Неалкохолниот масен црн дроб („”nonalcoholic fatty liver” – NAFL) е спектар на болести што вклучува масна инфилтрација на црниот дроб (стеатоза) и неалкохолен стеатохепатитис (NASH). Оваа болест се карактеризира со формирање на …

Повеќе »

Стапалата може да откријат зголемен холестерол: Обрнете внимание на овие тешкотии!

Важно е на време да ги забележите знаците што вашето тело ви ги испраќа… Нездравиот начин на живот може да влијае на појавата на разни проблеми. Премногу масна и зачинета храна, недостаток на физичка активност, алкохол, цигари, јадење голема количина храна, сето тоа може да доведе до зголемување на лошиот …

Повеќе »

(ФОТО) Најпопуларните летни обувки можат да ви направат сериозни здравствени проблеми: Погледнете зошто АПОСТОЛКИТЕ се штетни!

Обувки кои не се препорачуваат од здравствени причини Бидејќи летото избрза оваа година, веројатно веќе сте ги извадиле апостолките од плакарот. Колку и да сметате дека се удобни и погодни за топлина, апостолките не се толку практични како што изгледаат. Тие можат да предизвикаат навидум безопасни, но всушност многу опасни …

Повеќе »

Симптом на дијабетес се појавува на стапалата – и тоа воопшто не е пријатно

Ако имате дијабетес, ќе добиете предупредување да внимавате на вашите стапала. Експертите препорачуваат секој ден добро да ги прегледате стапалата за да забележите какви било промени на време. Доколку забележите промена било во физичка смисла или во мирисот на стапалата, потребно е прво да се јавите кај општ лекар. Сепак, …

Повеќе »

(ФОТО) НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ ОД КРЕВЕТ: Нарушено здравјето на познатата пејачка

СЕЛИН Дион ја откажала долгонајавуваната турнеја во октомври поради лоша здравствена состојба, а сега нејзината пријателка изразила загриженост за нејзината состојба. News.in објавиле дека Селин, наводно, повеќе не може да стане од кревет или да се движи. Нејзиниот ПР тим претходно објавил дека пејачката страда од мускулни контракции, поради што …

Повеќе »

(ВИДЕО) На овој професионален возач му биле ампутирани двете раце, вози со стапалата

На Бартош Осталовски (34) од Полска му се ампутирани двете раце, но тоа не го спречува да вози професионално. Вози и вели дека е единствениот професионален возач кој вози со стапала. На видеото кое го објави Daily Mail може да се види како тој ги користи стапалата на воланот, педалите …

Повеќе »

(Рецепт) Совршен пилинг за стапала кој можете и’ сами да го направите

Времето за сандали и голи нозе се ближи, што значи дека е вистинско време да ја поправите задебелената кожа на петиците. Добрата работа е што за тоа не ви треба секогаш козметичар, туку можете сами да направите домашен пилинг за стапала. Масло од кантарион Груба кожа на стапалата која се …

Повеќе »

Подгответе ги стапалата за лето: 5. чекори до негувана кожа

Летото е пред нас, а удобните патики почнуваат да им отстапуваат место на сандали и влечки, истакнувајќи ги стапалата. Внимателен педикир, длабока хидратација и мека кожа се неопходни за повторно да ги носиме омилените влечки, сандали и „јапанки“ – флип апостолки. Еве 5. едноставни совети за сјајни стапала и ви …

Повеќе »

Прстите на нозете ги откриваат сите ваши МРАЧНИ ТАЈНИ! Соблечете ги чорапите и проверете какви се вашите прсти!

Што велат прстите на долните екстремитети за вас и вашето здравје? Палец Ако имате голем палец, тоа значи дека сте среќна и талентирана личност. Вие сте паметни, креативни и длабоки мислители. Постои еден несакан ефект, а тоа е дека е тешко да се фокусирате на една работа, бидејќи вашата креативност …

Повеќе »