Tag Archives: сребрен медал

(ФОТО) Македонскиот каратист Смилковски на ЕП во Тампере, Финска, се закити со СРЕБРЕН МЕДАЛ!

Македонскиот каратист Столе Смилковски освои сребрен медал во категоријата -67 кг за помлади сениори на последниот ден од Европското првенство во Тампере, Финска. Столе се закити со сребрен медал откако во финалето не успеа да го совлада Алтунер Јилмаз Екрем од Турција. Претходно во првото коло Столе го победи шпанецот …

Повеќе »

(ФОТО) Дејан Георгиевски доживеа велелепен дочек во Скопје!“Благодариме Македонијо!“

Македонија дишеше во ритамот на Дејан на олимписките игри…Секоја борба се очекуваше и доживуваше со многу емоции а посебно финалната која нему и на нашата земја и го донесе најголемиот успех на ЛОИ – сребрен медал. Македонскиот теквондист Дејан Георгиевски го донесе среброто од Токио. 22-годишниот борец кој стана нашиот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шампионот пристигна во Македонија: Дејан Георгиевски поздравен од бројни граѓани

Момчето кое и ја донесе најголемата радост на Македонија на Олимписките игри се врати дома… Овојувачот на сребрен медал во Токио, Дејан Георгиевски слета на аеродромот во Скопје каде што беше пречекан од голем број граѓани, а свечениот пречек ќе се одржи во 19:30 часот на плоштадот Македонија. Дејан со …

Повеќе »

(ФОТО) СПОМЕНИ ЗА ПОЛНА ДУША: Дејан Георгиевски и донесе сребро на Македонија – видено низ фотографии!

Вчера Македонија дишеше во ритамот на Токио и беше без здив кога нашиот претставник Дејан Георгиевски се бореше и…една по една забележуваше победи за да стаса до финалето. Таму се сретна со светскиот првак од Русија, Ларин, но радоста кај нас беше голема и пред борбата бидејќи младиот Дејан имаше …

Повеќе »

(ФОТО) Сребрен медал за Оливера Наковска – Биковска со македонската параолимписка репрезентација на првенство во Хановер

На интернационалното првенство во Хановер во стрелаштво учествуваат спортисти од 31. држава, меѓу кои и 6. вон Европа (САД, Канада, Австралија, Кореја, Бразил и Индија). Нашата репрезентативка и најдобра спортистка, Оливера Наковска – Бикова вчера во дисциплината „Спорт пиштол“ на 25. метри го освои второто место и србрениот медал. Браво …

Повеќе »