Tag Archives: сп во ракомет

Македонија на СП во ракомет во Египет: Кој ќе ги брани црвено-жолтите бои и кога ќе играат нашите ракометари?

Короната сакаше Македонија да учествува на Светското првенство во ракомет кое се одржува во Египет… Ракометната репрезентација на Македонија сепак ќе учествува на Светското првенство кое од утре ќе се одржува во Египет. Светската ракометна федерација ја постави Македонија за прва резерва, а откако денеска Чешка и официјално го откажа …

Повеќе »

Лазаров: Убаво е првенството да се заврши со победа, Македонија има потенцијал!

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, по победата над Чиле (32-20) изјави дека многу е подобро да завршиш со победа отколку со пораз. „Овие натпревари се најтешки за играње, не решаваат ништо, но многу е подобро да завршиш со победа отколку со пораз и тоа против ривал како Чиле. …

Повеќе »

(ФОТО) Соништата згаснаа, но… – Кире Лазаров: „Не се посрамотивме на ниту еден од петте натпревари!“

Македонија загуби од Исланд и го освои четвртото место во групата во Минхен, што значи дека ќе се бориме за пласман од 13. до 16. место на СП. Избраниците на Раул Гонзалез одиграа солиден натпревар, особено во првиот дел, но Исланѓаните беа поконцентрирани и го искористија падот од десетина минути …

Повеќе »

(ФОТО) Време е за храброст и дрскост: Македонците пред предизвик кој може и’ да се „добие“!

Некако пред време си ги отпишуваме ( а и тие самите тоа го прават) нашите македонски ракометари пред големите и важни натпревари.Зошто? Па зарем нашите јунаци немаат дрскост, малку безобразлук па и упорност да и се спротивстават на „фуријата“… Не беше така одамна кога на ЕП без Кире Лазаров игравме …

Повеќе »

(ФОТО) Симон Трпчески ги освои Американците: Среде Њујорк „го развеа македонско знаме“ како поддршка на Столе, Кире и другарите на СП во ракомет

„Еден од најпознатите граѓани на Македонија без резерва е Симон Трпчески кој е роден во главниот град на Македонија и каде што е неговиот дом…“ Маестро Трпчевски е на светска турнеја за проектот “Македонисимо” и излезе со директна поддршка за националниот тим кој се бори за подобар пласман на светското …

Повеќе »

(ФОТО) Победа на МАКЕДОНИЈА против Бахреин: Три бода и искуство за младите!

Македонија нанижа планирани три бода од дуелот против Бахреин во 2. коло од Групата Б на Светското првенство во Германија и во Данска. Македонската ракометна репрезентација ја забележа втората победа на стартот од СП 2019 откако попладнево рутински триумфира над селекцијата на Бахреин со резултат 28-23. „Црвено-жолтите“ се мачеа дваесетина …

Повеќе »

СП во ракомет: Македонија денес во обид за нова победа против Бахреин – Дечките на Раул Гонзалес на потег!

Македонија на денешниот натпревар од 14 часот против Бахреин ќе настапи со истиот состав како и на премиерниот меч од СП 2019 против Јапонија. Сосема очекувана одлука донесена од Раул Гонзалес, со оглед на доброто издание и убедливата победа над „самураите“, настап што се очекува да се повтори и попладнево …

Повеќе »

Кире Лазаров: „Свесни сме дека имаме недостаток во квалитет, тоа можеме да го надоместиме само со патриотизам и со национален набој…“

Патриотизмот и поддршката од дома често на големите натпреварувања се квалитет плус, мотив за дополнително залагање…Тоа го истакнуваа сите играчи од хрватската фудбалска репрезентација на СП во Франција, но се чини дека и нашиот Кирил Лазаров го има истиот став… Капитенот на ракометната репрезентација од Македонија, Кире Лазаров беше најпрецизен …

Повеќе »

(ФОТО) Македонските ракометари денес патуваат на СП во Германија и Данска:Погледнете го распоредот на натпреварите!

Минатиот месец македонските љубители на ракометот можеа да здивнат бидејки МРТ конечно покажа слух за потребите на своите гледачи и ги откупиле правата за пренесување на натпреварите на македонската ракометна репрезентација на Светското првенство во Германија и Данска. „Македонската Телевизија ги обезбеди ексклузивните терестријални права за телевизиско покривање на Светското …

Повеќе »