Tag Archives: справување

Лицето кое постојано се жали и „кука“ ја троши вашата животна енергија

Никогаш нема да ги решите проблемите на оној што постојано се жали, бидејќи тој навистина нема намера да ги реши. Нема шанси да ја смирите неговата душа со сочувство, бидејќи тоа навистина не му е потребно. Се’ што сака е да ја симне одговорност за сопствената судбина – го бара …

Повеќе »

Седум начини како да запреме НАПАД НА ПАНИКА и да си помогнеме!

Нападите на паника се ненадејни и интензивни напади на страв или вознемиреност. Тие се силни и имаат физички и емоционални симптоми. Многу луѓе со напади на паника може да имаат потешкотии во дишењето, изобилно се потат, треперат и чувствуваат како им чука срцето. Некои луѓе, исто така, ќе доживеат болка …

Повеќе »

(ФОТО) Делува како нов тренд во шминкањето но РЕТКОТО ЗАБОЛУВАЊЕ на кожата ја фрлило оваа млада мајка во очај!

Таа нашла утеха на необично место. Младата мајка почнала да страда од вознемиреност и депресија откако трепките и едната веѓа и побелеле, но нејзината судбина се сменила кога се приклучила на TikTok и веднаш била пофалена за нејзината природна убавина. Витилиго Како тинејџерка, Викторија Сантијаго страдала од tinea versicolor, честа …

Повеќе »

(ФОТО) Трикот на Џиџи Хадид во борбата против анксиозноста

Што се однесува до бременоста и мајчинството, Џиџи Хадид одлучила да не крие ништо, а сега проговори за анксиозноста со која се мачела. Поминаа десет месеци од раѓањето на нејзината ќерка Каи, а супермоделот постепено се’ повеќе споделува за нејзиното искуство. Оваа недела, Џиџи зборуваше за анксиозноста во бременоста, а …

Повеќе »

Не е лесно, но…10. работи кои ќе ви помогнат ако се чувствувате осамено

Чувството на осаменост има влијание врз нашите животи Осаменоста не е измислен поим. Се случува, таа е околу нас, има влијание врз нашите животи – во последната година веројатно повеќе од кога било досега. Во годината зад нас, не ги видовме семејството и пријателите колку што сакавме. Пандемичниот стрес доведе …

Повеќе »

Знаците под стрес: Близнаците најнервозни,  бидете внимателни со Бикот…

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Стресните ситуации влијаат на секој хороскопски знак различно – од лутина, преку раздразливост до состојби на „флегма“. Некои хороскопски знаци го толерираат стресот подобро од другите. Тие остануваат смирени …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Тина Тарнер открила што и го спасило животот после злоставувањето, мозочниот удар и губитокот на синот

Музичката дива Тина Тарнер, која стои зад најголемите хитови во историјата на музиката, немаше бајковит живот и покрај нејзината слава. Имаше тешко детство, избега од лош и насилен брак со Ајк Тарнер, а нејзиниот син Крег изврши самоубиство во 2018. година. Покрај тоа, Тина доживеа мозочен удар во 2013. година, …

Повеќе »

СОВЕТИ – Трикови како да се победат нападите на паника

Седнете на удобно столче или тросед во максимално опуштена положба… Напад на паника може да му се случи на човекот било каде: на работа, дома, во превоз. Психолозите советуваат да бидете подготвени и запомнете неколку едноставни правила. 1. Потсетете се: никој во светот не починал од напад на паника. И …

Повеќе »

Овие три хороскопски знаци најтешко се справуваат со раскинување

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Завршувањето на врската никогаш не е лесно и секоја личност се справува со распадот на различен начин. Додека некои брзо продолжуваат понатаму, многу луѓе честопати го задржуваат својот гнев …

Повеќе »