Tag Archives: . спасувач

Почина возачот на Брза помош од Прилеп: Се зарази спасувајќи животи, но ја загуби битката  со корона

Возачот во прилепската Брза помош, Гоце Илиески, за кого Македонија собираше донации за лекување, ја загуби битката со коронавирусот. И покрај желбата на целата нација Гоце Илиески повторно да застане на нозе на 42. години и да спасува животи, денеска засекогаш не’ напушти. Беше посветен сопруг и татко на две …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЕВЕ ЗОШТО Е ДОБРО ДЕЦАТА РАНО ДА НАУЧАТ ДА ПЛИВААТ – Детето херој (5) и го спасил животот на својата сестра (2): Паднала во базенот и почнала да се дави а братчето без размислување скокнал да и помогне!

Греј Фостер (5) од Тексас сè уште не тргнал на училиште а веќе ја заработил титулата Херој. Детето имало само четири години кога речиси се случила трагедијата во неговото семејство. Неговата сестра Енди (2) влегла во семејниот базен во Ноксвил и преживеала благодарение на брзината и храброста на нејзиниот постар …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИСТЕРИОЗЕН ХЕРОЈ спасувал СТОТИЦИ од самоубиство со скокање од карпа а никогаш не се фалел: Неговиот одговор на прашањето зошто го правел тоа ќе ве расплака!

Во источното предградие на Сиднеј, недалеку од полуостровот Саутхенд што го дели заливот Вотсон од Тасманското Море, има прекрасни карпи кои Австралијците ги нарекоа Провалија бидејќи се спуштаат стрмно и злобно во океанот. Поради прекрасниот поглед кој се спушта од нив до пристаништето, карпите високи околу 100. метри привлекуваат туристи, …

Повеќе »

(ВИДЕО НА ДЕНОТ) КУЧЕ СПАСУВА ДЕВОЈЧЕ: После ова видео ќе ви биде уште појасно зошто се најдобри пријатели на човекот!

Девојче си игра покрај вода…Ништо чудно, но нејзиниот домашен миленик, кучето, доаѓа, и ја влече по фустанот оддалечувајќи ја од водата… Секако, опасна ситуација, а родители нема во близина… Девојчето е на сигурно, на брегот, далеку од водата, а кучето оди да го земе топчето по кое тргнало девојчето… Нема …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Италија на посебен начин му се заблагодарила на момчето (13) кое ги спасил своите другари од „полуден“ возач на школски автобус!

Тинејџерот Реми Шехата (13) кој го надмудрил грабнувачот на школски автобус во Италија и така им ги спасил животите на своите школски другари ќе добие италијанско државјанство. Возачот на автобусот, инаку Сенегалец, во средата го запалил автобусот, а на децата им рекол дека на овој потег се одлучил поради страдање …

Повеќе »

(ФОТО) Пит бул спасил бебе од запален стан: Со забите ја влечел за пелената!

Огинот кој пред неколку дена букнал во еден стан во Стоктон, град во Калифорнија, оштетил две згради во комплексот, а неколку станови биле потполно уништени. За да трагедијата, која можела да има многу поголеми размери, биде спречена се погрижила Саша, женка пит бул, домашен миленик на семејството Чаичанду. Имено, сопственичката …

Повеќе »