Tag Archives: спасители

(ВИДЕО) Човек кој одморал на реката спасителите го замениле за „мртво тело“ – снимката е хит!

Пожарникарите во Тулса, САД, добиле пријава од случајни минувачи за безживотно тело кое плови во реката. Неколку спасувачи на гумен чамец се упатиле кон телото за да се обидат да го спасат. Кога стигнале до него, човекот само станал и рече дека се одмара. Ова видео ги насмеало корисниците на …

Повеќе »

Пожарникар открил се’ за последните моменти со принцезата Дајана во ноќта на трагичната несреќа

Пожарникарот, кој меѓу првите и помогнал на принцезата Дијана по трагичната несреќа во Париз, за ​​„Дејли меил“ раскажал за деталите и средбата со повредената принцеза Дајана. Наредникот Хавиер Гурмелон за „Дејли меил“ изјавил дека принцезата Дајана, кога пристигнале на местото на страшната несреќа, сè уште се движела и разговарала. „Таа …

Повеќе »

(ФОТО) ГОЛЕМИ СРЦА – Хрватските шефови готват за настраданите и спасителите во Петриње

ХРВАТСКИ шефови од вчера попладне готват во Петриња. Мате Јанковиќ и остатокот од тимот побарале донации за храна, а Хрватите одговориле на нивната покана. На Фејсбук страницата Chef kuha doma беше објавена нова фотографија на која се гледа храната донесена од граѓаните на Хрватска. „Благодариме на сите! Наутро во 10. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Напуштено маче „плачело“ покрај контејнер – она што следело ќе ви го разубави денот!

Стојан и Десислава од Бугарија немаат никакво здружение или засолниште, за себе велат дека се само пар со голем сон. Тие се занимаваат со спасување на напуштени и улични мачки и имаат канал на ЈуТјуб што покажува што прават со овие мачки откако ќе ги спасат од улиците. Овој пат, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРВИ НИЗ ПЕКОЛОТ ВО ЧЕРНОБИЛ: Инженерите откриваат колкава храброст им требала за да спасат милиони луѓе – еве како денес се наградени!

„Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа“, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери кои непосредно по чернобилската експлозија влегле во подземен тунел под оштетениот реактор за да го отворат виталниот вентил за одвод. Имено, …

Повеќе »