Tag Archives: социјална дистанца

РЕЗУЛТАТИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕ – Вистина за маските: Откриле колку всушност штитат АКО ДОБРО СЕ НОСАТ!

Уште едно истражување во кое се користеле искуствата на луѓето и тестови со механички кукли покажало дека маските ја намалуваат изложеноста на капките што можат да содржат вирус за околу 10.000 пати. Лабораториски експеримент во кој механички „манекенки“ ја тестирале ефикасноста на маските за лице во намалувањето на ширењето на …

Повеќе »

Дали е ова иднината на заштитните маски?

Човек со необична маска го привлекол вниманието пред се поради продолжениот дел… Дали е ова иднината на заштитните маски со кои колку – толку ќе се одржува социјалното растојание. Од појавувањето на корона вируот видовме секакви заштитни маски но се чини дека оваа е меѓу пооргиналните.

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС – Социјална дистанца: Секој може да биде дисциплиниран!

Фотката која ќе ја видите подолу е направена во Холандија и најверојатно е монтажа, иако никој не може со сигурност да го тврди тоа, но е добар пример… Скоро половина година сме со корона вирусот кој не не одмина ниту нас, но се чини дека некои луѓе или не сакаат …

Повеќе »

(ФОТО) Неготинчани појаки од короната: Одржан традиционалниот Џез фестивал „Jazz 1440“ – Неготино 2020

Синоќа во Неготино, под покровителство на центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ се одржа традиционалниот џез фестивал „Jazz 1440“ – Неготино 2020. Неготино веќе традиционално секоја година го одржува овој фестивал, но оваа година поради ситуацијата со корона вирусот фестивалот се оддржа на платото пред Центарот за култура, „Ацо Ѓорчев“ во …

Повеќе »

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ОДМОР И МОЖНОСТ ЗА ЗАРАЗУВАЊЕ: Дојран преполн со туристи и потенцијални носители на коронавирусот!

Втори август е традиционално денот кога Дојран се полни, во вистинска смисла на зборот, а оваа година за уште поголема навалица придонесе и коронавирусот, односно затворените граници за македонските жители во соседна Грција…     Нашиот фоторепортер „прошета“ по Дојран од фотографиите и’ навистина има што да се види… Сите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѕвездата на серијата „Breaking bad“ има коронавирус: „Носете ги проклетите маски“

Ѕвездата на една од најпопуларните серии на денешницата, „Breaking Bad“, Брајан Кранстон открил дека е заразен со коронавирус и споделил дека донирал крвна плазма во видео објава што го објавил на својот профил на Инстаграм. Актерот ги повика своите придружници да „ги носат проклетите маски“ и да се придржуваат кон …

Повеќе »

БИДЕТЕ ОДГОВОРНИ, НОСЕТЕ МАСКИ, ДРЖЕТЕ РАСТОЈАНИЕ: Еве зошто е ТОА добро за корона вирусот!

До скоро бевме ПРЕПЛАВЕНИ со информативни спотови за заштита од корона вирусот… ОДГОВОРНИТЕ ТВ куќи (од регионот) не отстапуваат од титловите со кои предупредуваат за одговорноста, која секој од нас ја има, за пренесување на Ковид-19 и тоа со три зборови – Одговорност, заштита, растојание… И’, навистина, што ќе ни …

Повеќе »

(ФОТО) ТОЈ ЛУД СВЕТ – Дали е ова НАЈСКАПАТА МАСКА на светот? Чини 4.000 долари И Е ОД ЧИСТО ЗЛАТО!

Еден човек од Индија го привлекол вниманието на јавноста поради златната маска што започнал да ја носи во текот на почетокот на пандемијата на вирусот корона. Во последните неколку месеци, поради вирусот што предизвикува забуна низ целиот свет, задолжително е да се носат заштитни маски, а Шанкар Кураде од Индија, …

Повеќе »

(ФОТО) МЕРКИ НА СИГУРНОСТ: Меланија го покрила лицето со маска

Таа со својот пример апелираше до сите луѓе… Првата дама на Америка се обрати и на својот профил на Твитер. Со својот пример, таа апелираше до сите луѓе дури и во топлите денови да носат маски. „Дури и во летните месеци, имајте на ум да носите маски за лице и …

Повеќе »