Tag Archives: соученици

(ВИДЕО) Средношколци направиле роботска рака за соученик: „Сега можам да фатам топка и со десната рака!“

Ученици во средно училиште во Тенеси му направиле роботска рака на својот соученик за да му помогнат да живее живот без пречки. Во центарот на можеби најпозитивните вести што сме ги слушнале во САД од почетокот на годината, е Серхио Пералта, кој минатата есен почнал да учи во средното училиште …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во дневникот на својот син прочитала нешто СТРАШНО и го ПРИЈАВИЛА ВО ПОЛИЦИЈА: Цел свет говори за оваа мајка!

Приказната за оваа жена потресе многумина, но и ги натера длабоко да се запрашаат… За многумина звучи лудо и незамисливо мајката да го пријави својот син во полиција. Сепак, оваа жена немала избор. Никол Шуберт ја чистела куќата тој ден во 2019. година, кога наишла на дневникот на нејзиниот 17-годишен …

Повеќе »

БЕЗ КОМЕНТАР: Пендаровски и Ембла

Случајот со малечката Ембла уште еднаш, за жал, ни покажа, колку сме неинформиран, себични  и без емпатија… И, додека малечката се врати на училиште во тоа ја подржа и претседателот Стево Пендаровски… Има ли подобар пример од ова дека треба да поработиме на нашата едукација и емпатија?

Повеќе »

(ВИДЕО) Девојчето кое има посебни потреби стана жртва на неинформираноста и необразованоста на возрасни луѓе: Ембла стана симбол на човечност, хуманост и емпатија…

Ембла е дете со посебни потреби, има Даунов синдром, и поради тоа таа како и нејзините родители поминуваат низ голгота зошто „некој“ решил така. Имено, очигледно неинформираните родители и раководство во гостиварското основно училиште „Единство“ решиле да ја „селат“ Ембла секој ден во друг клас бидејќи, наводно, била агресивна… ШТО …

Повеќе »

(ФОТО) Девојче (5) платило оброци во училиште за 123. деца кои немаат пари

Петгодишна ученичка од основно училиште во градот Виста, во Калифорнија, собрала доволно пари за да го плати долгот за училишни оброци на дури 123. ученици во нејзиното школо, пренесува CNN. Кетлин Харди, ученичка од претшколска програма во основното училиште „Breeze Hill“, слушнала дека нејзините родители зборуаат за финансиските тешкотии со …

Повеќе »