Tag Archives: состојки

(ВИДЕО) Вратете го СЈАЈОТ на вашите тенџериња: Одличен трик со кој ќе изгледаат КАКО НОВИ – заборавете на скапата ХЕМИЈА!

На многу луѓе, триењето на тврдоглавите наслаги на тава или тенџере им предизвикува главоболка, а по макотрпниот процес, резултатите се едвај забележливи. Меѓутоа, и за тој проблем има решение. Се’ што ви треба е компир и сол. Едноставен трик објави една жена на социјалните мрежи, а бидејќи комбинацијата од компири …

Повеќе »

Овошјето кое го спречува создавањето на тромб по повреда е најмоќната растителна храна

Згрутчувањето на крвта може да биде особено опасно ако патува до срцето или белите дробови, предизвикувајќи белодробна емболија или срцев удар. Ова се опасни состојби кои бараат итна медицинска помош. Откако ќе се реши акутната состојба, лекарот ќе препорача да пиете лекови за разредување на крвта или растворање на згрутчување …

Повеќе »

Зеленчук кој ви помага да изгубите тежина и да го подобрите видот: Ги има на секој тазга, а полни се со витамин Б

Сите делови на тиквичките се јадливи, а иако плодот најчесто се користи во готвењето, нивните цветови се исто така многу вкусни. Особено се препорачуваат во исхраната на луѓето кои сакаат да ослабат. Тиквичките се добро познати во речиси сите кујни во светот. Луѓето ги јаделе повеќе од десет илјади години …

Повеќе »

Рибата ќе ве направи попаметни, грозјето ќе спречи алергии, а доматите…

Има толку многу здрава храна која влијае на нашите органи, а ние откриваме која храна е здрава за кој орган за да можете да ја вклучите во вашата исхрана. Здравата исхрана е навистина широк поим, а доколку имате проблеми со одреден орган, оваа листа е тука да ве води на …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ВЕЛАТ ДЕКА СО САСИ ВОДА МОЖЕ ДА СЕ ОСЛАБИ 3,5 КГ ЗА 7 ДЕНА: Напиток на нутриционистка за слабеење!

Овој напиток е здрав, освежителен и што е најважно, многу корисен за секој организам!Водата Саси го добила името по нутриционистката Синтија Саси, која ја напишала книгата „Диета за рамен стомак“, чиј главен совет за слабеење е зголемен внес на вода.Иако водата се смета за еден од најздравите пијалоци, таа всушност …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Направете смеса за топење масти, забрзување на метаболизмот и чистење на цревата: Потребни ви се неколку состојки кои сите ги имаме во кујната

Почнете да ја консумирате оваа магична смеса наутро и ќе видите резултати Доколку забележавте дека вашиот организам е успорен, дека имате проблеми со варењето и дека сте се здебелиле, ова е вистинскиот рецепт за вас! Полн е со минерали, влакна, витамини, а воедно е и хранлив и ќе ви даде …

Повеќе »

Дали знаете што е БРОМАТОЛОГИЈА? Ја среќавате почесто отколку што мислите

Звучи чудно, а тоа е наука која ни е потребна секој ден Денес ќе ве запознаеме со концептот на броматологија. Имено, иако овој поим е присутен на нашите простори, тој многу ретко се користи, поради што голем број луѓе не се запознаени со неговото значење. Етимологијата ни кажува дека самиот …

Повеќе »

(ФОТО) ПОКРАЈ БРЕГОТ НА БЕЛОТО МОРЕ – ОВА РЕТКО СЕ ГЛЕДА: Во Русија забележан светкав снег! Научниците откриле кои мали животни се одговорни за необичниот сјај!

Во оддалечен дел на Русија, покрај брегот на Белото Море, биолозите забележале светкав снег, слабо сини светла кои светат во бел прав, пренесува Daily mail. Вера Емелијаненко, микробиолог која живеела во оддалечена полска станица, собрала дел од снегот, го ставила под микроскоп и открила дека за сјајот се одговорни малите …

Повеќе »

Имунобустери: Пет намирници од кои вирусите „се плашат“

Постојат различни совети за тоа како треба да изгледа исхраната во текот на зимата, но овие пет намирници содржат доволно витамини кои можат да го заштитат организмот од вируси во текот на зимата. Најдобар начин да внесете витамини во вашето тело и да се заштитите од вирусот е да јадете …

Повеќе »