Tag Archives: состојби

Погледнете ги вашите шаки: Тие кажуваат многу за состојбата на вашето здравје

Повеќето луѓе не се ни свесни колку можеме да научиме од рацете, односно дланките, прстите или ноктите. Начинот на кој тие изгледаат може да укаже на многу скриени проблеми, од заболување на црниот дроб до слаба циркулација.„Всушност можете да научите многу за нечие здравје само со поглед на неговите раце. …

Повеќе »

Три знаци дека цревата ви се болни – доколку ги забележите, неопходно е итно да се обратите на лекар

Веќе сте свесни дека вашите црева се еден од најмоќните делови на вашето тело. Експертите често цревата ги нарекуваат како „главен портал“ за внес на хранливи материи. Тоа е од витално значење за вашата целокупна благосостојба и истражувањата продолжуваат да откриваат повеќе начини на кои нашето целокупно здравје е поврзано …

Повеќе »

Што се може да предизвика холестерол во крвта? Лошата исхрана не е единствениот виновник!

Експертите велат дека постојат неколку фактори кои доведуваат до покачен холестерол Холестеролот се произведува во црниот дроб, концентрацијата на ова соединение е тесно поврзана со метаболизмот на мастите во телото. Експертите велат дека високото ниво на холестерол може да се поврзе со исхраната, дејството на хормоните и наследноста. Сепак, има …

Повеќе »

Точки пред очите – кога е време да посетите лекар?

Овие точки се нарекуваат „пловки“ кои можат да се најдат во вашето видно поле – особено кога гледате во светла област како сино небо, бел ѕид или компјутерски екран. Тие се формираат кога се формираат мали грутки во бистрата, желатинозна супстанција во внатрешноста на очното јаболко. Во ова „желе“ висат …

Повеќе »

Не се лутам, не сум љубоморна, можам сама, преболев … Ви ги претставуваме НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАГИ на секој хороскопски знак!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Секој знак од хороскопот има своја карактеристика, „слабост“ што другите не сакаат да ја знаат. Кога ќе се најде во ситуација да биде разоткриен, тој прибегнува кон лажење. Сепак, …

Повеќе »

Четири состојби кои најмногу влијаат на смрт од ковид 19

Една нова студија проценува дека можеле да се избегнат 64 хоспитализации на пациенти со ковид 19 во САД, доколку тие лица не страдаат од четири состојби: дебелина, хипертензија, дијабетес и срцева слабост. Истражувањето е објавено во Journal of American Heart Association (JAHA) а го спровеле научници од Универзитетот Тафтс. Тие …

Повеќе »

Со притисок на МАЛЕЧКИОТ ПРСТ ослободете се од проблемите со КОСКИТЕ: Еве што се случува кога ќе ги притиснете останатите прсти!

Интересен и едноставен метод. Џин син џицу – е древен облик на јапонска уметност на исцелување, која помага да се балансираат емоциите, благодарение на стимулацијата на точките на рацете. Основата на ова учење се заснова на следниот принцип – секој прст на раката е поврзан со одреден орган на кој …

Повеќе »

ЛЕГЕНДАТА НЕ СЕ ПРЕДАВА: Боб Дилан (78) го објавил првиот оригинален албум во последните осум години

Во 39-от студиски албум, објавен 58. години по неговиот прв албум, се наоѓа и 17-минутна балада за смртта на Fон Ф. Кенеди и омаж на американскиот блуз пејач Џими Рид. Легендарниот американски рок музичар Боб Дилан го издаде својот прв албум во последните осум години со оригинални песни, наречен „Rough …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ноам Чомски: Коронавирусот е ужасен, но се приближуваат други две поголеми закани

Многу повеќе профит има при изработка на нов крем за тело отколку во пронаоѓање на вакцина! Чомски, 91-годишен познат лингвист, филозоф и еден од најголемите мислители на неговото време, деновиве ги поминува во самоизолација во Аризона. Чомски зборувал преку видео-врска со Сречко Хорват на DiEM25 телевизија за светот во доба, …

Повеќе »