Tag Archives: состав

Здрава храна или слатко задоволство? Ова се придобивките од најпопуларното овошје во светот!

БАНАНИТЕ се најпопуларното овошје во светот со причина. Не само што се природно слатки и достапни, туку се и полни со хранливи материи. Иако бананите се на лош глас поради нивната содржина на шеќер и скроб, ова вкусно тропско овошје е преполно со калиум, витамин Б6, влакна и пребиотици. Да …

Повеќе »

Дали знаете што е БРОМАТОЛОГИЈА? Ја среќавате почесто отколку што мислите

Звучи чудно, а тоа е наука која ни е потребна секој ден Денес ќе ве запознаеме со концептот на броматологија. Имено, иако овој поим е присутен на нашите простори, тој многу ретко се користи, поради што голем број луѓе не се запознаени со неговото значење. Етимологијата ни кажува дека самиот …

Повеќе »

(ФОТО) Пронајдени проѕирни стаклени топки на Месечината – научниците воодушевени!

Кинескиот ровер Јуту 2 открил неколку мистериозни, проѕирни стаклени глобули на спротивната страна од Месечината, за кои научниците велат дека не се како ниту еден од минералите претходно откриени на површината на Месечината. Во новото истражување, објавено во списанието Science Bulletin, истражувачите прегледале слики направени од панорамска камера на ровер …

Повеќе »

Меур од сапуница не пукнал повеќе од една година

Истражувачите од Универзитетот во Лил смислиле начин да го продолжат инаку краткиот век на меурот од сапуница и објавија дека нивниот балон не пукнал 465 дена. Според авторите на студијата, типичен меур од сапуница за капење или миење садови трае само неколку моменти пред да пукне поради „одводнување предизвикано од …

Повеќе »

Колку е всушност здраво СУВОТО ОВОШЈЕ? Дали е дел и од вашата исхрана?

Сувото овошје е омилена „ужинка“ за многумина. Овошјето и зеленчукот се важен дел од исхраната, за некои ова е рутина, а за други е потребен напор да се вклучи оваа храна во исхраната. Сувото овошје може да помогне тука. Слатко е и може да се грицка во многу ситуации. Дали …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Се огласило семејството на девојчето Иванка на која Новак и го подари рекетот! Девојчето го смислило транспарентот!

Новак Ѓоковиќ го обележа Ролан Гарос давајќи му рекет на момче, сега реквизитот заврши во рацете на едно девојче. Девојчето по име Иванка Ли не можело да поверува дека го добила рекетот од историскиот натпревар, во кој Новак го освои 20-от Грен слем. Новинарите на британски „Телеграф“ го пронашле семејството …

Повеќе »

Наскоро во ЕУ пристигнува нова вакцина а црквата се спротивставува поради составот

Вакцината „Џонсон и Џонсон“ веќе е одобрена во САД. Лесно е да се чува а заштитува од бразилските и јужноафриканските соеви на вирусот. Наскоро треба да биде одобрена во Европската унија, иако Католичката црква се противи на тоа. Одлука на Европската агенција за лекови се очекува овој месец. Вакцината најверојатно …

Повеќе »

Омилено летно „јадење“ – Прашање на кое конечно го имаме одговорот: Дали пченката е добра за нашето здравје?

Дали вреди да се потпирате на сезонски производ? Пченката е омилено летно јадење, особено како ужинка, на многу луѓе, но нутриционистите и обожавателите на здрав начин на живот имаат нејасен став кон неа. Пченката е богата со растителни протеини, витамини, минерали и антиоксиданти – каротеноиди, кои му даваат светло жолта …

Повеќе »

ОВОЈ ДЕЗОДОРАНС Е ЗАБРАНЕТ ЗАТОА ШТО ПРЕДИЗВИКУВА РАК: Ниту случајно не го купувајте – последиците се КОБНИ!!

Швајцарија стана првата земја што забрани дезодоранси кои содржат канцерогени соли на алуминиум. После една студија од 2016. година, откриено е дека токсичните хемикалии кои се наоѓаат кај дезодоранси играат улога во рак на дојка, Швајцарскиот национален совет гласал од 126 наспрема 58 во корист за нивната забрана. Мерката исто …

Повеќе »