Tag Archives: соеви

(ФОТО) Веројатно ќе биде потребна трета доза на вакцината Фајзер

Директорот на компанијата Фајзер, Алберт Бурла, денес објави дека најверојатно ќе биде потребна и третата доза на вакцината, 12. месеци по повторната вакцинација. Тој исто така рекол дека ќе биде потребно вакцина за коронавирус да се прима еднаш годишно. „Треба да видиме каков ќе биде редоследот и колку често треба …

Повеќе »

НА ОВИЕ ВАКЦИНИ БРАЗИЛСКИОТ СОЈ НЕ ВЛИЈАЕ: Мутацијата на вирусот од Бразил ја намалува ефикасноста на некои вакцини

НАУЧНИЦИТЕ во Бразил утврдиле дека P1-сојот на новиот коронавирус, кој е одговорен за тековниот смртоносен бран на КОВИД-19 во таа земја, мутира, така што обезбедува поголема отпорност на антителата кои ги произведуваат вакцините. „Ројтерс“ пренесува дека научниците од фондацијата „Освалдо Круз“ од Рио де Жанеиро (Фиокруз) спровеле истражување на соевите …

Повеќе »

НОВИ РЕЗУЛТАТИ НА ИСТРАЖУВАЊЕ: Руската вакцина „КовиВак“ ефикасна против сите нови соеви на корона

РУСКАТА вакцина против ковид 19, „КовиВак“, ќе биде ефикасна против новите соеви на вирусот корона, изјави директорот на центарот „Чумакова“, Ајдар Ишмухаметов, кој го направил препаратот. – Апсолутно сме сигурни во тоа затоа што нашата вакцина го користи целиот вирус, прочитајте ги антигените кои се дел од оваа нова чума …

Повеќе »

(ФОТО) Фајзер вакцината ефикасна веќе 11. дена по првата доза

Една доза од вакцината Фајзер постигнува скоро целосна ефикасност околу 11. дена по примањето, па може да се покаже дека втората доза не е потребна, покажала студија спроведена од научници од Универзитетот Барнет во Мелбурн. „Ова се новости што можат да донесат оптимизам. Ефикасноста на mRNA вакцината против ковид започнува …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пет вакцини јуришаат на пет соеви на корона

Целиот свет веќе една година се бори со бруталната пандемија и сè уште нема релаксација. Светските медиуми јавуваат дека има сè повеќе нови видови на корона кои со голема брзина се шират од една во друга земја. Се шпекулира дека британските, јужноафриканските, бразилските, нигериските и њујоршките соеви може да бидат …

Повеќе »

СЗО ЗА МУТАЦИИТЕ НА ВИРУСОТ: Британскиот сој пријавен во дури 94. земји – јужноафриканскиот во 46!

Високо заразниот сој на ковид, кој се појави во Велика Британија во септември, беше откриен во уште осум земји минатата недела, така што вкупниот број на земји кои пријавија британски сој скокна на 94., објави Светската здравствена организација (СЗО). Што се однесува до јужноафриканскиот сој, тој е регистриран во уште …

Повеќе »

СЗО конечно ја открил вистината за короната во Вухан – Нови откритија за појавата на пандемијата!

Истражувачите на Светската здравствена организација (СЗО) кои го истражуваат потеклото на коронавирусот во Кина откриле знаци дека епидемијата на Вухан во декември 2019. година била многу поширока отколку што се сметало порано и итно бараат пристап до стотици илјади примероци од крв што Кина досега не им дозволувала да ги …

Повеќе »

ВО СВЕТОТ ПОСТОЈАТ ПОВЕЌЕ ОД 4.000 СОЕВИ КОРОНА ВИРУС: За некои мутации не постојат вакцини!

Заменик министерот за здравство на Обединетото Кралство задолжен за вакцинација, Надим Захави, изјавил дека британските научници изброиле околу четири илјади мутации на вирусот корона (kovid 19) во светот. Претходно, водечкиот специјалист на Центарот за научно истражување за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Фјодор Лисицин, изјавил дека постојните мутации на вирусот корона …

Повеќе »