Tag Archives: случаи

САД го запираат давањето на вакцината „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на згрутчување на крвта

Федералните здравствени агенции на САД препорачале паузирање за употреба на единечната доза на вакцината „Џонсон и Џонсон“ откако шест лица развиле ретко нарушување кое вклучува згрутчување на крвта. Сите шест лица биле жени на возраст од 18. до 48. години. Една жена починала, а друга е хоспитализирана во Небраска и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Трагична судбина на децата во Хрватска

Откако во Хрватска почина тешко повреденото две и пол годишно девојче од Нова Градишка, државниот обвинител на округот Славонски Брод, Мирела Амитал, објавила преквалификација на обвинението против нејзината мајка, па истрагата ќе се спроведе за кривично дело тешка телесна повреда со исход смрт. Законот предвидува затвор од 3. до 15. …

Повеќе »

БОРБА СО КОРОНА ВИРУСОТ – Рекорд во Русија: Путин ја активирал војската!

Рускиот претседател Владимир Путин денес изјавил дека постои можност Москва да ја повика армијата да помогне во борбата против кризата со корона вирусот. Тој предупредил дека епидемијата се влошува откако се зголемил бројот на заразени во рекордни броеви. На состанокот со претставници на телевизија во живо, Путин рекол дека размислуваат …

Повеќе »