Tag Archives: сличности

Дали симптомите на делта сојот се поинакви од останатите видови

Според епидемиолозите, делта сојот на вирусот корона, покрај тоа што е повеќе заразен, има различни симптоми од претходните соеви. Поголемиот дел од хоспитализираните за „Ковид-19“ во Соединетите држави се лица кои не се вакцинирани. Тие исто така имаат поголем ризик да развијат потешки симптоми како што се тешкотии при дишењето …

Повеќе »

(ФОТО) Луѓето не можат да се изначудат колку принцот Хари личи на својот дедо! Погледнете ја фотката на принцот Филип од 1957. година!

Откако на социјалните мрежи се појави фотографија од 36-годишниот принц Филип, многумина беа шокирани од тоа колку всушност неговиот внук Хари личи на него. „Како никој претходно не го забележал ова, многу корисници на социјалните мрежи се прашуваа откако се појави фотографија од принцот Филип што сугерира дека неговиот внук …

Повеќе »

(ФОТО) Синот на Бали – Бег е вистинска копија на тато

Турската sвезда Бурак Озчивит, го освои срцето на публиката во Македонија но и регионот со улогата на Бали бег во серијата „Сулејман Величествениот“, е горд татко на двегодишниот миленик Каран. Бали-бег е во брак неколку години со турската актерка, убавата Фахрие Евчен, а хармоничниот брак го круниса неговиот мал син, …

Повеќе »

Прв пат во историјата забележан вселенски ураган: „Ова навистина не го очекувавме“

НАУЧНИЦИТЕ најпрвопрв пат забележале порано непознат феномен – голема маса плазма широка околу 1000 километри која со часови ротирала во повисоките слоеви на Земјината атмосфера. Наместо вода, од неа излетале електрони, субатомски честички со негативно електрично полнење. Научниците овој феномен го нарекле „вселенски ураган“ бидејќи се однесувал слично на ротирачките …

Повеќе »

Како да разликувате Ковид-19 од грип: Важен е редоследот на симптомите

Симптомите на болеста ковид-19, кои вклучуваат треска и кашлица, се многу слични на некои други болести, а една од нив секако е грип. Бидејќи се приближува сезоната на грип, како е полесно да се разликува за која болест станува збор? Една нова студија малку ја олесни оваа состојба и новите …

Повеќе »

Трагично починал 27. годишниот внук на Елвис Присли: Сам си го одзел животот!

Внукот на Елвис Присли и синот на Лиза Мари Присли, Бенџамин Кеу (27) трагично починале. Според полицискиот извештај, сам се застрелал. Тој бил пронајден во неговиот дом во Калабасас во неделата вечерта. “Нејзиното срце е целосно скршено и таа е неутешна, но таа се обидува да биде силна за нејзините …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОРОНАТА НА ЛУЃЕТО ТРГНА ОД ЛИЛЈАЦИТЕ: Научниците сега на ова животно откриле нешто што е можеби ПООПАСНО!

„Нашето истражување повторно потврди дека лилјаците, особено оние од родот Rhinolophidae се важен природен резервоар на коронавирусот и дека истиот се наоѓа во нив, колку што досега ни е познато нам“ – изјавил тимот научници. Најновите истражувања покажуваат дека вирусот Ковид-19 најверојатно еволуирал по природен пат, односно тргнал од лилјакот, …

Повеќе »

(ВИДЕО) MY SECRET TERRIUS: Во јужнокорејска серија снимена пред две години е опишана борба со корона вирусот!

Корејската серија „My Secret Terrius” која е објавена во 2018. година, а говори за смртоносниот корона вирус, овие денови станала една од петте најгледани серии во Велика Британија. Во оваа шпионска драма, еден од ликовите е предупреден за коронавирус сличен на грип, чиј период на инкубација е 14. дена. Овој …

Повеќе »

Милиони се болни од оваа болест, а ниту не знаат: Дали сте меѓу нив?

Новиот облик на деменција понекогаш погрешно се дијагностицира како Алцхајмер. Милиони постари лица страдаат од облик на деменција, која е дијагностицирана погрешно како Алцхајмерова болест, заклучиле американските научници, се вели во извештајот на Би-Би-Си, објави. Тие сметаат дека дури една третина од луѓето дијагностицирани со Алцхајмерова болест, всушност, можат да …

Повеќе »