Tag Archives: сибир

(ВИДО+ФОТО) БЕРЕЛЕ ПЕЧУРКИ И СИТНО ОВОШЈЕ: Зошто сибирскиот одмор на Путин во друштво на министерот за одбрана корисниците на социјалните мрежи ги потсетува на познатиот филм за геј каубојците?

Рускиот претседател Владимир Путин решил својот 67 роденден да го прослави во дивината, далеку од бурната цивилизација и државните обврски. Комбинирајќи пријатно со корисно, Путин својата роденденска прослава ја преселил во сибирската тајга, едно од најизолираните места во светот. Путин одморот го минува во прошетки и пешачење, а фотографиите покажуваат …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНА СНИМКА ОД СИБИР: Возачот на „Лада“ ја пробил оградата па ВО ВОЗДУХ СЕ ПРЕВРТЕЛ два пати како во филм и потоа само си заминал!

На руската социјална мрежа „„Vkontakt“ се појавиле две снимки кои покажуваат како автомобил, на паркингот во Омск, се превртел на неверојатен начин. Возачот при голема брзина удрил во оградата, што резултирало со тоа „ладата во воздух да се преврти два пати“ а потоа одлетала напред. Како што пренесуваат локалните медиуми, …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Еден од најладните градови во светот во фотографии: Таму е -50 степени нормално!

Градот Јакутск, во источен Сибир се смета за еден од најладните градови на светот каде просечната темепратура во јануари е – 40 степени. Потполно е разбирливо дека за Чикаго ваквите температури се шок, но во Сибир тоа е нешто нормално. Погледнете како изгледа животот во Јакутск преку зима.

Повеќе »

(ФОТО) Нов рекорд во Русија: – 63 степени!

Во Ојмјакон во Сибир,Русија, се забележани нови „дебели“ минуси. Измерени се дури -63 степени. Но, пред само три дена, на 4. јануари биле забележани – 62 степени… Како ли живеат тие луѓе таму, сами си знаат но минусите очигледно се’ повеќе и повеќе одат надолу…

Повеќе »