Tag Archives: сибир

(ВИДЕО) Мистеријата на џиновските дупки кои се појавуваат во Русија

Минатата година, и со силна експлозија и ненадејно во тундра во Сибир се појавил масивен кратер. Околу работ на овој кратер, за кој пишуваат светските медиуми, земјата се претворила во куп сив, поделен мраз и парчиња вечен мраз. Тоа била 17-та дупка што се појавила на оддалечениот полуостров, Јамал и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова езеро е посебно поради розовата боја – но и возот што минува низ него

ОВИЕ нереални сцени не се плод на Фотошоп, туку навистина може да ги доживеете доколку се упатите кон Сибир. Ова е езерото Бурлин во регионот Алтај во близина на границата со Казахстан, кое секое лето претрпува малку психоделична трансформација. Имено, секој август езерото добива розова боја. Како и во случајот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛЦИ – Надвор било – 40 степени а тие одлучиле да го измијат автомобилот!

Само неколкумина можат да дојдат на таква идеја, а меѓу нив секако и Русите кои стојат зад каналот Garage 54. И’ додека досега тие со голема фантазија редовно покажуваа завидна доза на експертиза во своите тестови, не им требаше многу за овој тест освен екстремно студеното време. Го најдоа во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пикник на минус: Ручекот на Путин во Сибир

Рускиот претседател Владимир Путин објави видео и фотографии од неговиот пикник во студениот Сибир, каде што шета во снегот во дводелен костум од овча кожа, вози теренско возило и руча на отворено со рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.   View this post on Instagram   A post shared by …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мечка бркала маж по центарот на градот

Вознемирената мечка е снимена како трча по еден човек по улиците на ладен сибирски град. Невообичаената ситуација се случила во местото наречено Нижневартовск (Западен Сибир). Имено, локалното население се збунило кога видело мечка како брка човек во центарот на градот со околу 280.000 жители и без никаква шума наоколу. Се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Решена мистеријата на џиновските кратери во Сибир

Минатата година ненадејно се појавил огромен кратер во сибирската тундра – и сега е откриено што го предизвикало неговото формирање. Тоа не е само еден кратер – тоа била 17-та дупка што се појавила на оддалечените полуострови Јамал и Гида во рускиот дел на Арктикот. Првата дупка била забележана во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВАКА СЕ ПРАВИ ЖУРКА ВО ЛЕДЕНИОТ СИБИР: Сите излегле надвор во костуми за капење – нема врска што е -39. степени!

Група млади од ледениот сибирски Томск едвај чекаа лето, но направија забава по бикини на минус 39 степени! Во костуми за капење излегоа на улиците покриени со снег и започнаа да играат пред елката. Некои од нив сепак имаа премази, а како што гледате во еден истрел, температурата навистина падна …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ОВАА ЖЕНА 76. ГОДИНИ ЖИВЕЕ САМА ВО СИБИР: Не ни знаела за Втората светска војна, а сега еден бизнисмен и ГРАДИ НОВА КУЌА!

Рускиот  бизнисмен за алуминиум, Олег Дерипаска, и помага на „најосамената жена во светот“ Агафија Ликова (76), која живее сама во сибирската пустина, пренесуваат странските медиуми. Бидејќи живее сама, бидејќи ги надживеала сите свои роднини, регионалните власти повремено и испраќаат потребни намирнза да не ја загриѓуваат. Според руските медиуми, Дерипаска решил …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СНАГА НА ПРИРОДАТА – МИСТЕРИЈА НА ЏИНОВСКИОТ КРАТЕР ВО СИБИР: Вечниот лед се топи, а експлозиите би можеле да ослободат древни БОЛЕСТИ!

Најновиот џиновски кратер што се појави во Сибир има причина да ги загрижува научниците кои го истражуваат, поради неколку проблеми. Меурот од акумулиран метан, кој којзнае колку долго растел под вечниот мраз во Сибир, кој сега започна да се топи, експлодирал и создал импресивен кратер длабок 50. метри. Оваа гигантска …

Повеќе »