Tag Archives: сзо

Премалку сон се поврзува со поголем ризик од една од најсмртоносните болести во светот

ЛИЦА на возраст меѓу 50. и 70. години кои спијат шест часа или помалку ноќе се изложени на зголемен ризик од развој на деменција, според новата студија спроведена на скоро 8.000 возрасни Британци чии навики, хигиена на спиењето, квалитетот на сонот и дневниот ритам биле следени повеќе од 25. години …

Повеќе »

ПОРАЗИТЕЛНИ ПОДАТОЦИ НА СЗО: Во светот, за 24. часа, повеќе од 724.000 новозаразени

Повеќе од 724.000 нови случаи на коронавирус се пријавени во светот во последните 24 часа, а скоро 11.000 лица починале, објави Светската здравствена организација (СЗО). Дневниот извештај на СЗО прецизира дека во изминатиот ден се пријавени 724.720 новоинфицирани и 10.955 смртни случаи. Најголем број нови инфекции, 285.133, се откриени во …

Повеќе »

ПОВТОРНО – ОПАСЕН ВИРУС ПРОНАЈДЕН КАЈ ЛИЛЈАЦИ ВО ЈУЖНА АВСТРАЛИЈА: Стручњаците предупредуваат дека УБИВА ако не се лекува!

Смртоносниот вирус е пронајден кај лилјаците во пештерите во Јужна Австралија, а експертите предупредуваат дека „болест слична на беснило“ може да убие луѓе доколку не се лекува. Јужно-австралискиот институт за јавно здравје издаде соопштение во кое го предупредува населението да избегнува какви било контакти со лилјаците. Д-р Луиз Флуд, од …

Повеќе »

Од една земја се јавиле во СЗО и рекле: „Ние немаме заразени со ковид 19!“

Северна Кореја ја известила Светската здравствена организација дека не евидентирала случаи на коронавирус на нејзина територија. Претставникот на СЗО во Пјонгјанг, Едвин Салвадор, изјавил дека Северна Кореја тестирала 23.121 лице за присуство на коронавирус и дека сите резултати биле негативни. Според зборовите на Ел Салвадор, од 26. март до 1. …

Повеќе »

НОВИТЕ ПОДАТОЦИ НА СЗО СЕ ЗАГРИЖУВАЧКИ: Во светот повеќе од 612.000 новозаразени – 10.590 починати во претхофните 24. часа

Во СВЕТОТ, потврдени се повеќе од 612.000 нови случаи на коронавирус во претходните 24 часа, а над 10.500 луѓе починаа, објави синоќа Светската здравствена организација (СЗО). Според СЗО, изминатиот ден се регистрирани 612.369 новоинфицирани и 10.590 смртни случаи поврзани со ковид 19, што го зголеми вкупниот број на инфекции од …

Повеќе »

БРОЈКИТЕ ИНТЕНЗИВНО РАСТАТ: СЗО – Во светот за 24. часа повеќе од 614.570 новозаразени – најмногу во Европа!

Во светот, во претходните 24 часа се потврдени повеќе од 614.000 нови случаи на коронавирус, а починале 9.396 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според СЗО, во изминатиот ден се регистрирани 614.570 нови инфекции и 9.396 смртни случаи поврзани со Ковид 19, со што вкупниот број на инфекции од почетокот …

Повеќе »

СЗО РАЗОЧАРАНА СО ПЛАНОТ НА ЕУ ЗА ОГРАНИЧЕН ИЗВОЗ НА ВАКЦИНИ: Џонсон – Британија нема намера да воведел блокади, во пристигнуваат 27. милиони вакцини

Генералната директорка на Светската трговска организација (СТО), Нгози Оконџо-Ивеала, денес изјави дека е разочарана од планот на Европската унија за ограничување на извозот на вакцини за коронавирусот. На Интернет настанот на СТО, Окоњо-Ивеала истакнала дека разговарала со претставници на ЕУ за тоа и дека, како што вели, ја разбира политиката …

Повеќе »

Дали ќе продолжи вакцинацијата со АстраЗенека? Еве во кои земји е стопирана оваа вакцина!

СЗО синоќа соопшти дека вакцинирањето со АстраЗенека треба да продолжи засега, ЕМА денес ќе ги објави своите заклучоци… Светската здравствена организација вчера попладне препорача „вакцинирањето засега“ со вакцината на АстраЗенека за ковид-19 да продолжи, иако е суспендирана од повеќе земји поради повеќе случаи на сериозни несакани ефекти. „Засега СЗО верува …

Повеќе »

ПОДАТОЦИТЕ НА СЗО НЕ ВЕТУВААТ: Во претходните 24. часа се забележани повеќе од 433.000 случаи на корона

Повеќе од 433 000 случаи на коронавирус се регистрирани во претходните 24. часа во светот, со што бројот на пациенти се искачил на 117,33 милиони, објавила синоќа Светската здравствена организација (СЗО). Според СЗО, бројот на смртни случаи се зголемил за повеќе од 7.400 во претходните 24. часа, така што повеќе …

Повеќе »