Tag Archives: серхио перез

Перез крал на Баку – две победи за помалку од 24 часа

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез славеше на Големата награда на Азербејџан, четвртата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, ден откако беше најдобар во спринтот на улиците на Баку. По втор пат во кариерата, Перез победи во главниот град на Азербејџан, каде ја забележа втората победа сезонава, а шеста …

Повеќе »

Крал на уличните патеки: Спринтот во Баку за Перез

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез, триумфираше на првата спринтерска трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, што се возеше за Големата награда на Азербејџан. За Мексиканецот тоа е прва победа во спринтот во кариерата, а ја постигна со четири секунди предност пред Шарл Леклер во Ферари. Бранителот на титулата …

Повеќе »

Перез ја покори Џеда пред Макс, Алонсо броеше до 100!

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез, триумфираше на Големата награда на Саудиска Арабија, втората трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. HE RUNS THESE STREETS!! Sergio Perez wins the 2023 Saudi Arabian Grand Prix! Verstappen and Alonso complete the podium#SaudiArabianGP #F1 pic.twitter.com/GNDeeoyNRz — Formula 1 (@F1) March 19, 2023 Мексиканецот …

Повеќе »

Маестралниот Леклер пред Перес до пол во Баку!

Возачот на Ферари, Шарл Леклер ја освои пол-позицијата пред осмата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, Големата награда на Азербејџан. Монегаскиецот на улиците на Баку ја запиша шестата пол-позиција оваа сезона, со фантастичен круг од 1:41.359 минути. Најблиску до Леклерк беше Серхио Перез во болидот на Ред Бул, со …

Повеќе »

Дождот ја скрати трката, Перез ја искористи грешката на Ферари

Макс Ферстапен повторно подобар од Леклер, на тој начин Холанѓанецот ја зголеми предноста во генералниот пласман. Спектакуларна Формула 1 трка во Монте Карло! Дури и кога времето беше „нормално“, уличната трка во Кнежеството секогаш привлекуваше големо внимание. Кога на тоа ќе се додаде фактот дека во пресрет на планираниот старт …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Леклер на пол-позиција во Мелбурн, катастрофа на Саинс

Шарл Леклер ќе ја има пол-позицијата на трката за ГН на Австралија во Мелбурн. Втор ќе стартува Макс Ферстапен, а трет Серхио Перез. На четвртото место се најде Ландо Норис, а петти е Луис Хамилтон. Шарл Леклер имаше стабилен болид, но и возеше без грешка, а тоа го направи најдобар …

Повеќе »

Прва во кариерата! Перез „ја грабна“ пол-позицијата од Ферари

Серхио Перез е победник на квалификациите во Саудиска Арабија кои траеја повеќе два часа. Тој беше побрз од двоецот на Ферари и за прв пат во кариерата ќе стартува од пол позиција! Квалификациите за втората сезонска трка во Формула 1, трката за Големата награда на Саудиска Арабија, минаа во сенка …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон ја освои 99. пол позиција во кариерата

Луис Хамилтон, возач на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот. 4️⃣4️⃣ makes it 9️⃣9️⃣!#ImolaGP 🇮🇹 #F1 pic.twitter.com/APnamfR4qZ — Formula 1 (@F1) April 17, 2021 Хамилтон стигна до 99-та пол позиција во кариерата со време 1:14,411.   View this post on …

Повеќе »