Tag Archives: семиња

Пет намирници богати со витамин Е: Телото не го произведува, па затоа треба да се свртиме кон храната

Витаминот Е е моќен антиоксиданс и хранлива материја растворлива во масти, што значи дека му се потребни масти за да се апсорбира. Главно функционира како антиоксиданс или корисна молекула која се бори против слободните радикали. Ние го поврзуваме со заштита на кожата од оштетување на сонцето и одржување на колагенот, …

Повеќе »

10. намирници кои имаат повеќе калциум од млекото

Калциумот игра клучна улога во здравјето на коските и крвните садови и го намалува ризикот од дијабетес тип 2. Овој најзастапен минерал во организмот е неопходен за мускулна контракција, пренесување на нервните импулси, како и за работата на централниот нервен систем. Ако не го нахраните телото со доволно калциум, што …

Повеќе »

Јатките и семките мора да ги јадеме секој ден: Како да ги користиме а од нив да го „земеме“ она најдоброто!

Сите знаеме дека јаткастите плодови се исклучително здрави, но намерно ги занемаруваме поради калориите. Научете како правилно да користите јатки за да го звлечете максимумот од нив Јатките се единствената храна што на телото му е потребна секој ден. Богати со протеини, влакна, незаситени масти и низа витамини и минерали, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Солени галети на баба

Потребно е: 300 г брашно (интегрално) 100 г путер 1 јајце 2 лажици сончоглед 2 лажици ленено семе 2 лажици сусам 150 г урда, ронето сирење или фета 1/2 кесичка прашок за печиво сол Подготовка: во соодветен сад ставете го јајцето, малку изматете, додајте ги путерот и сирењето и убаво …

Повеќе »