Tag Archives: самир љума

(ВИДЕО) Самир Љума: „Ние сме од Македонија, земјата домаќин на најстариот фестивал за кинематографија ‘Браќа Манаки’“

Како дел од многуте фестивали во САД кои се одржуваат во пресрет на Оскарите беше и оној на ASC на кој беа наградени нашите кинематографи Самир Љума и Фејми Даут… Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34-то …

Повеќе »

(ФОТО) Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната американска награда за кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34. доделување на наградите на Асоцијата на кинематографери на Америка (ASC -The American Society of Cinematographers). „Најважната награда што еден кинематографер може да ја посака. Благодарам ASC“, напиша Љума на својот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите? Возбуда, радост и солзи…

Македонија вчера беше среќна, весела, возбудена бидејќи забележа огромен успех на Оскарите… Имено, филмот „Медена земја“ е во две конкуренции – најдобар документарен филм и долгометражен филм од друго говорно подрачје што се случува по првпат во историјата на доделувањето на Оскар… Тимот кој го направи македонскиот документарен филм „Медена …

Повеќе »