Tag Archives: руска вакцина

МЕРКЕЛ И МАКРОН ЈА ИГНОРИРААТ ЕМА: Се свртеле кон Путин, барајќи увоз на руска вакцина во ЕУ

Владимир Путин, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон вчера разговарале за можното снабдување на Европската унија со руската вакцина против корона вирусот Спутник В, објави Кремљ по видео конференцијата на тројцата лидери. За време на конференцијата, посебно внимание било посветено на здружување на силите во борбата против …

Повеќе »

Вакцината „Спутник В“ сепак и во ЕУ!?

Европската агенција за лекови (ЕМА) би можела да одобри употреба на руската вакцина Спутник В во следните два месеци, пишува „Дојче веле“. Дали ова може да ја забрза вакцинацијата против коронавирус во ЕУ? Вакцинацијата против коронавирус во ЕУ е многу бавна. Главната причина е недостатокот на вакцини. Затоа европските политичари …

Повеќе »

Руската вакцина ги штити сите – имунитетот трае 2. години

Александар Гинсбург, директор на Рускиот национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, рекол дека Спутник В, вакцината против ковид 19 развиена од тој центар, покажала исто ниво на ефикасност кај сите возрасни групи. „Спутник В покажа исто ниво на ефикасност кај сите возрасни групи. Првично, се сомневаше дека вакцината …

Повеќе »

(ВИДЕО) Црногорски лекар, кој работи во Русија, ја примил вакцината Спутник V и опишал како се чувствува!

Д-р Сергеј Бољевиќ, раководител на Одделот за патологија на Универзитетот Сеченов во Москва, беше меѓу првите кои ја примија руската вакцина против коронавирус Спутник V. Сега, по втората доза, открил како се чувствува. Откако ја добил втората доза, во интервју за Слободна Далмација, тој вели дека се чувствува одлично. „Се …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРВИ НА СВЕТОТ – Во Русија започнало вакцинирањето против корона вирусот

Граѓаните можат да аплицираат за вакцинација преку Интернет и можат да обезбедат бесплатен термин на една од 70-те локации низ градот Програмата за вакцинација против коронавирус во Русија започна утрово, а клиниките во Москва прво ќе ги вакцинираат оние кои се најмногу изложени на ризик од инфекција. Со ова, Русија …

Повеќе »

Путин наредил масовно вакцинирање против корона во Русија – Почнуваат идната недела

ВЛАДИМИР ПУТИН наредил масовна вакцинација против коруна во Русија, пренесува РТ. Тие додаваат дека ќе започнат до крајот на следната недела. Здравствените работници и наставниците се први во редот за вакцинација против коронавирус. Тие ќе бидат вакцинирани со својата домашна вакцина Sputnjik V. Руската фармацевтска индустрија е подготвена за големи …

Повеќе »

Русите тврдат дека нивната вакцина е сигурна 92. посто

Креаторот на руската вакцина против Ковид-19 денес даде уверување дека вакцината е ефикасна 92 проценти, неколку дена откако американската компанија „Фајзер“ и германскиот „Бионтек“ објавија дека вакцината што ја развиваат заедно покажа дека е ефикасна 90 проценти во прелиминарни наоди. Како и нивните конкуренти, Рускиот суверен фонд и Институтот за …

Повеќе »