Tag Archives: рибино масло

Шест причини зошто рибата и рибиното масло се незаменливи

Рибата е премногу богата со омега-3 масни киселини, а недостатокот на оваа хранлива материја следствено доведува до послаба меморија, слаб невролошки развој кај децата, мултиплекс склероза, Алцхајмерова и Паркинсонова болест, како и послаби когнитивни функции. Постојат два вида киселини во рибиното масло – еикозапентаеноична киселина (EPA) и докосахексаеноична киселина (DHA). …

Повеќе »

(Рецепт) МАСЛО СО КОЕ ЖЕНИТЕ ДОМА ГИ „БРИШАТ“ БРЧКИТЕ: Оние кои го пробале велат дека му нема рамен!

Рибиното масло содржи висока концентрација на витамини А и Е, кои ја прават кожата мазна и еластична, а е одличен сојузник во отстранувањето на брчките. Брчките на лицето се појавуваат како резултат на староста но и брзиот и напорен начин на живот. Дамите често бараат разни препарати кои ќе го …

Повеќе »

Ова се најдобрите начини за природно намалување на високиот крвен притисок

Има милиони луѓе ширум светот кои се борат со симптомите на висок крвен притисок или хипертензија. Од 2008. година, распространетоста на висок крвен притисок кај возрасните постари од 25. години била околу 40. проценти ширум светот. Па, кои се некои природни начини за намалување на крвниот притисок? Постојат намирници како …

Повеќе »

Рибиното масло делува како природен ботокс кој ги брише брчките од лицето

Сите наши грижи, искуства, сите среќни и тажни настани оставаат трага на нашето лице, како потсетник за патувањето на животот. Затоа брчките се навидум неизбежен придружник на зрелоста. Брчките предавнички не компромитираат и откриваат колку често се смееме, колку време поминавме во напорна работа и колку солзи пролеавме со текот …

Повеќе »