Tag Archives: рестрикции

Грчките супермаркети го ограничиле купувањето брашно, масло и шеќер

Супермаркетите во Грција вовеле ограничување на количината што потрошувачите можат да ја земат кога станува збор за некои основни намирници. На списокот се масло за јадење, брашно, а денес сите грчки медиуми брмчат за рестрикции, па се очекува потрошувачите да навалат на веќе прилично празните полици, дури и оние кои …

Повеќе »

Комисијата за зapaзни болecти донесе одлука: Еве кои се новите мерки и до кога ќе се продолжи полицискиот час

Министерството за здравство ја информира јавноста дека утрово на Комисијата за зapaзни болecти е донесена одлука до Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) да се достави предлог за понатамошно олабавување на рестриктивните мерки. Пандемиjaта стивнува и од недела во недела се намалува бројот на активни случаи. „Од 1 јуни, заштитните маски …

Повеќе »

(ФОТО) БОРБА ПРОТИВ ТРЕТИОТ БРАН КОРОНА: Осло воведува најригорозни мерки до сега

Главниот град на Норвешка ќе ги затвори сите средни училишта и ќе ги ограничи приватните посети на две лица до почетокот на април, поради борба против ширењето на вирусот корона, изјавил денеска градоначалникот на Осло, Раимонд Јахансен. Нордиската земја одржува една од најниските стапки на инфекции во Европа, но сега …

Повеќе »

Поради новиот сој на корона вирусот во Шкотка ќе им биде слободен само Бадник

Според новите мерки на британската влада воведени поради зголеменото ширење на новиот вид на коронавирус, во Шкотска, како и на југот на Англија, наместо предвидените пет дена за ублажување на ограничувањата, тој период се сведе само на Бадник. По тој повод, премиерот на Шкотска, Никол Старџен, им се обрати на …

Повеќе »

(ФОТО) ЕВРОПА СЕ ЗАКЛУЧУВА ПРЕД ПРАЗНИЦИТЕ: Германија „под клуч“ до 10. јануари, Франција воведува полициски час, Италија уште ги „мери“ рестрикциите!

ПОРАДИ влошената епидемиолошка состојба, а во пресрет на Божиќните и Новогодишните празници, европските земји ги заоструваат веќе постоечките ограничувачки мерки. Германија влезе во целосна блокада на полноќ, а Франција претходната блокада ја заменува со полициски час. Мерките во Германија ќе траат до 10 јануари и во тој период ќе работат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се појавиле стари снимки:Начинот на кој е одгледувана славната манекенка Гиги Хадид ги шокирал луѓето

Најуспешното дуо на денешницата, сестрите Гиги и Бела Хадид пред да се прослават на модните писти се појавувале со мама Јоланда Фостер во шоуто „The Real Housewives of Beverly Hills”.Многумина на тоа и заборавиле, но кога на интернет повторно се појавиле исечоци во кои девојките разговараат со мајка им, гледачите …

Повеќе »