Tag Archives: ред бул

(ФОТО) Ботас најбрз а во недела ќе тргне како последен

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, беше најбрз во квалификациската спринт трка во саботата на патеката Монца по 18. круга, но во неделата ќе стартува последен на гридот поради стратешката одлука на неговиот тим. Макс Ферстапен од Ред Бул, кој беше втор во спринтот, ќе стартува од првата позиција в недела …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРКА НА ЗАБРЗУВАЊЕ: Red Bull F1, Lamborghini Huracan и Nissan GT-R 

Уште една неверојатна трка на забрзување. Во оваа трка се натпреваруваат болидите на тимот на Ред Бул од Формула 1 шампионатот, Ламборџини Хуракан и Нисан ГТ-Р. Ламбо се карактеризира со 5.2-литарски V10 мотор кој може да испорача 1200 КС и максимален вртежен момент од 1240 Nm. Импресивно, нели? Nissan GT-R …

Повеќе »

Одличниот Ферстапен го победи Хамилтон со оружјето на Мерцедес!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, триумфираше на трката за Големата награда на Франција, седмата трка од годинашниот шампионат во Формула 1. 💪#FrenchGP 🇫🇷 @Max33Verstappen pic.twitter.com/t3Yaa4Pxby — Formula 1 (@F1) June 20, 2021 Младиот Холанѓанец ја забележа третата победа оваа сезона на патеката „Пол Ричард“, и 13. во својата кариера, …

Повеќе »

Ферстапен најбрз на FP2, Мерцедес трети и четврти

Возачот на Ред Бул, Макс Ферштапен беше најбрз на вториот слободен тренинг пред Големата награда на Турција во недела. Макс Ферстапен беше најбрз возач и на вториот тренинг. Возачот на Ред Бул, најбрзиот од 37. извозени кругови, го заврши за време 1:28.330. Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк имаше второ најдобро …

Повеќе »

КОРОНАВИРУСОТ ВО СПОРТОТ – ФОРМУЛА 1: Советникот на Ред Бул на најдобриот возач му предложил намерно да се зарази со коронавирус

Советникот на Ф1 екипата на Ред Бул, Хелмут Марко, на својот најдобар возач, Макс Ферстапен му дал, во најмала рака, необичен совет. Тој зборувал за новата сезона, допирајќи ја пандемијата со корона вирусот и рекол дека „ова е идеално време Ферстапен да се зарази“. Тој тврди дека Холанѓанинот е млад …

Повеќе »