Tag Archives: растојание

НЕ ТРЕБА ОПУШТАЊЕ – ВАКЦИНИТЕ НЕ ЗНАЧАТ НУЛА КОВИД: СЗО предупредува зошто вакцините нема да го елиминираат вирусот!

Појавата на поефикасни вакцини против ковид-19 и придружниот оптимизам не треба да дозволат да се спушти гардот и да следи опуштање, бидејќи тие нема да го елиминираат вирусот, предупредила Светската здравствена организација. „Вакцините не значат нулта ковид“, рекол Мајк Рајан, одговорен за итни ситуации во СЗО, и објаснил дека вакцините …

Повеќе »

БИДЕТЕ ОДГОВОРНИ, НОСЕТЕ МАСКИ, ДРЖЕТЕ РАСТОЈАНИЕ: Еве зошто е ТОА добро за корона вирусот!

До скоро бевме ПРЕПЛАВЕНИ со информативни спотови за заштита од корона вирусот… ОДГОВОРНИТЕ ТВ куќи (од регионот) не отстапуваат од титловите со кои предупредуваат за одговорноста, која секој од нас ја има, за пренесување на Ковид-19 и тоа со три зборови – Одговорност, заштита, растојание… И’, навистина, што ќе ни …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ресторан претставил неочекувано решение за одржување на клиентите на дистанца

БРОЈНИ угостителски објекти полека ги отвораат своите врати, но многумина сè уште се загрижени за одржување на растојанието помеѓу луѓето. Виетнамски ресторан во Тајланд нашол решение да ги раздели своите клиенти – со панди. Maison Saigon во ресторанот поставил кадифни панди за да ги задржи луѓето да седат на безбедно …

Повеќе »

Видео со повеќе од 9. милиони прегледи: Тинејџер и баба танцувале па станале ѕвезди на Тик Ток

Осумнаесетгодишниот Британец, Луис Ли има собрано повеќе од девет милиони прегледи и скоро милион лајкови благодарение на неговиот танц со баба. Имено, на 76-годишната баба и ги однел нејзините намирници и со неа се дружел од безбедно растојание, и ја охрабри да му се придружи во забавен предизвик кој завладеал …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полицијата од хеликоптер забележала возила – се изненадиле од призорот кога се приближиле

Полицијата во Калгари, Канада, забележала шест возила во напуштено подрачје, но откако пристапиле поблиску сфатиле што се случува…, тие дури и ги пофалиле жените што танцуваат на оддалечување. „И покрај тоа што препорачуваме да останете дома за да ја израмниме линијата, ако сте надвор, ве молиме, оддалечете се еден од …

Повеќе »

НАУЧНИЦИ ОД БЕЛГИЈА ТВРДАТ – Растојанието од два метри не е доволно кога се трча или вози велосипед

Симулацијата која ја направија научниците покажува дека е многу побезбедно да се трча или вози велосипед покрај некое лице или да се трча или вози во некаква формација, на пример дијагонално зад некој, за да не се влезе во тој „облак“ на капки од лицето пред вас… Истражувањето на научниците …

Повеќе »

(ВИДЕО) Италијанец со картон прави растојание од еден метар за да се заштити од коронавирус

Еден Италијанец посегнал по екстремни мерки за да се заштити од коронавирусот. Со оглед на тоа дека советите на здравствените установи се да се држи растојание од еден метар од другите луѓе бидејќи коронавирусот сепак се шири по пат на капки, овој Италијанец одлучил да направи картонска конструкција за да …

Повеќе »