Tag Archives: пулицерова награда

(ВИДЕО) Двајца мажи и БАКНЕЖ НА ЖИВОТОТ: Сликата поради која фотографот освоил Пулицерова награда и’ по 50. години ги остави луѓето без ТЕКСТ

Иако на прв поглед може да остави погрешен впечаток, оваа слика крие неверојатна приказна која никого никогаш не остава рамнодушен. Во јули 1967. година, фотографот Роко Морабито возел по 26 West Street во Џексонвил, Флорида, брзајќи да ја заврши својата домашна задача за својот весник. Она што се случило потоа …

Повеќе »